Естествено ферментиралите храни, като сирене, кисело мляко, вино и най-вече – зеленчуците, са много полезни за организма. Освен много витамини, те са с ниско съдържание на захар и калории и с високо съдържание на фибри. Консумацията им помага за намаляване на лошия холестерол, мехлем са за чревния тракт, подходящи са при настинки и грип, допринасят за подсилване на имунната система, справят се с различни инфекции, подпомагат дори лечението на по-тежки заболявания.
Сред най-полезните и познати ферментирали храни е киселото зеле – класическа българска зимнина. Днес обаче ви представяме корейската класика кимчи, консумирана в целия свят.
Кимчи е едно от основните традиционни ястия на корейската кухня. Корейците смятат, че дълголетието и красотата се дължат на благоприятните върху човека свойства на кимчи. Ястието е толкова популярно, че е разработен специален вид, който да може да се консумира от първия корейски космонавт в Космоса. По време на олимпиадата в Сеул, в Корея е отчетен бум на консумацията на кимчи, което го прави любимо ястие и на чужденците.
Представяме ви три рецепти за кимич, взети от мрежата.
Първа рецепта
Необходими продукти: китайско зеле – 1500, ряпа – 400 г, чесън – 7 скилидки, зелен лук – 4 стръка, люти чушки – 2 бр. джинджифил – 100 г (корен), червен пипер – 2 с.л. лют, захар – 2 щипки, сол – 2 ч.л. готварска, вода – 400 мл, соев сос – 2 с.л., морска сол – 2 с.л., глутамат – ½ ч.л.
Зелето се нарязва на тънки ивици, поръсва се с готварска сол и се намачква. Оставя се да престои 3 часа и след това се отцежда получилият се сок. Добавят се нарязаните на кръгчета ряпа и лук. В хаванче се начуква чесънът, червеният пипер, лютите чушки, нарязани на едро и джинджифилът, нарязан на дребно. Сместа се сипва в тенджера и се добавят морската сол, захарта, натриевият глутамат, соевият сос и водата. Маринатата се изсипва в тенджерата със зеленчуците, тя се покрива и се оставя за 5-дни на тъмно.
Втора рецепта
Продукти: 500 г китайско зеле, 2 с.л. сол, 4 ч.ч. студена вода, 2 ч.ч. гореща вода, 1 с.л. ситно нарязан чесън, 1 с.л. ситно нарязан пресен джинджифил, 1 с.л. ситно нарязан пресен лук, 2 ч.ч. ситно стрити сушени червени люти чушки, 2 ч.ч. захар, 1 с.л. сол
Приготвяне: 1. Разделете зелевите листа и ги поръсете със сол. Залейте ги с вода и ги оставете да престоят на хладно поне 8 часа. След това ги изплакнете и изстискайте добре. 2. Поставете в купичка нарязаните пресен лук, чесън, джинджифил и стритите люти чушки и ги залейте с гореща вода. Разбъркайте добре и добавете сместа към зелевите листа в голяма купа. Ако се налага срежете листата на половина. 3. Покрийте купата с фолио и я оставете да престои на хладно два дни. 4. Отцедете листата, нарежете ги на малки парчета и ги затворете в буркани.
Трета рецепта
Продукти: 1 китайска зелка, 1 връзка пресен лук (обикновена бяла ряпа), 300 г ряпа дайкон, 1 с.л. настърган джинджифил, 4-5 скилидки чесън, 2 с.л. чили, 3 с.л. сол, 1 с.л. захар
След като измиете китайското зеле добре, го нарязвате на парчета от около 3-4 сантиметра, поставяте го в подходящ съд, добавяте солта и го размачквате. Заливате го с вода и го оставяте да престои 24 часа. Изваждате го, измивате го добре и го изцеждате. Нарязвате лука на едро, а ряпата на парчета с размер на кибритена клечка. Пресовате скилидките чесън на паста, а джинджифила настъргвате на дребно. В малка купа смесвате чилито, чесъна, джинджифила и захарта. Прибавяте ряпата и лука към зелето, заливате с подправките и разбърквате хубаво с ръце. Получената смес слагате в буркани, като ги натъпквате добре – хубаво е течността да покрива зелето. Кимчито трябва да ферментира за период от 3 до 5 дни и вече е готово за консумация. Добър апетит!