Рецепти за корейската класика кимчи

Естествено ферментиралите храни, като сирене, кисело мляко, вино и най-вече – зеленчуците, са много полезни за организма. Освен много витамини, те са с ниско съдържание на захар и калории и с високо съдържание на фибри. Консумацията им помага за намаляване на лошия холестерол, мехлем са за чревния тракт, подходящи са при настинки и грип, допринасят за подсилване на имунната система, справят се с различни инфекции, подпомагат дори лечението на по-тежки заболявания.

Сред най-полезните и познати ферментирали храни е киселото зеле – класическа българска зимнина. Днес обаче ви представяме корейската класика кимчи, консумирана в целия свят.

Кимчи е едно от основните традиционни ястия на корейската кухня. Корейците смятат, че дълголетието и красотата се дължат на благоприятните върху човека свойства на кимчи. Ястието е толкова популярно, че е разработен специален вид, който да може да се консумира от първия корейски космонавт в Космоса. По време на олимпиадата в Сеул, в Корея е отчетен бум на консумацията на кимчи, което го прави любимо ястие и на чужденците.

Представяме ви три рецепти за кимич, взети от мрежата.

Първа рецепта

Необходими продукти: китайско зеле – 1500, ряпа – 400 г, чесън – 7 скилидки, зелен лук – 4 стръка, люти чушки – 2 бр. джинджифил – 100 г (корен), червен пипер – 2 с.л. лют, захар – 2 щипки, сол – 2 ч.л. готварска, вода – 400 мл, соев сос – 2 с.л., морска сол – 2 с.л., глутамат – ½ ч.л.

Зелето се нарязва на тънки ивици, поръсва се с готварска сол и се намачква. Оставя се да престои 3 часа и след това се отцежда получилият се сок. Добавят се нарязаните на кръгчета ряпа и лук. В хаванче се начуква чесънът, червеният пипер, лютите чушки, нарязани на едро и джинджифилът, нарязан на дребно. Сместа се сипва в тенджера и се добавят морската сол, захарта, натриевият глутамат, соевият сос и водата. Маринатата се изсипва в тенджерата със зеленчуците, тя се покрива и се оставя за 5-дни на тъмно.

Втора рецепта

Продукти: 500 г китайско зеле, 2 с.л. сол, 4 ч.ч. студена вода, 2 ч.ч. гореща вода, 1 с.л. ситно нарязан чесън, 1 с.л. ситно нарязан пресен джинджифил, 1 с.л. ситно нарязан пресен лук, 2 ч.ч. ситно стрити сушени червени люти чушки, 2 ч.ч. захар, 1 с.л. сол

Приготвяне: 1. Разделете зелевите листа и ги поръсете със сол. Залейте ги с вода и ги оставете да престоят на хладно поне 8 часа. След това ги изплакнете и изстискайте добре. 2. Поставете в купичка нарязаните пресен лук, чесън, джинджифил и стритите люти чушки и ги залейте  с гореща вода. Разбъркайте добре и добавете сместа към зелевите листа в голяма купа. Ако се налага срежете листата на половина. 3. Покрийте купата с фолио и я оставете да престои на хладно два дни. 4. Отцедете листата, нарежете ги на малки парчета и ги затворете в буркани.

Трета рецепта

Продукти: 1 китайска зелка, 1 връзка пресен лук (обикновена бяла ряпа), 300 г ряпа дайкон, 1 с.л. настърган джинджифил, 4-5 скилидки чесън, 2 с.л. чили, 3 с.л. сол, 1 с.л. захар

След като измиете китайското зеле добре, го нарязвате на парчета от около 3-4 сантиметра, поставяте го в подходящ съд, добавяте солта и го размачквате. Заливате го с вода и го оставяте да престои 24 часа. Изваждате го, измивате го добре и го изцеждате. Нарязвате лука на едро, а ряпата на парчета с размер на кибритена клечка. Пресовате скилидките чесън на паста, а джинджифила настъргвате на дребно. В малка купа смесвате чилито, чесъна, джинджифила и захарта. Прибавяте ряпата и лука към зелето, заливате с подправките и разбърквате хубаво с ръце. Получената смес слагате в буркани, като ги натъпквате добре – хубаво е течността да покрива зелето. Кимчито трябва да ферментира за период от 3 до 5 дни и вече е готово за консумация. Добър апетит!



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук