За националния референдум, който ще се проведе на 27 януари 2012 г., в община Димитровград няма да има подвижна урна за гласуване на хора с увреждания. От администрацията обясниха, че това е така, тъй като е постъпило само едно заявление. За да се осигури такава урна, желаещите е трябвало да бъдат минимум 10. Срокът за подаването им вече изтече на 27 декември 2012 г., уточняват от общината.
Ако имате увреждане на опорно-двигателния апарат или зрението, може да дадете вота си в секция по избор. Гласува се с документ за самоличност и декларация, че не сте гласували на друго място, обясняват оттам.
Все още тече срокът за подаване на заявления от хора, които ще гласуват не по постоянен, а по настоящ адрес. За тази цел те трябва да подадат заявление до кмета не по-късно от 12 януари. До момента в община Димитровград такива са подадени четири.
Избирателните списъци са по постоянен адрес и съдържат имената на гласоподавателите, номера и адреса на секцията. Изискването е те да бъдат поставени на публични места и на интернет страниците на общините. При справка на място, на сайтовете на администрацията или на ГРАО и наличие на грешка в името или то липсва, трябва да се подаде молба до кмета за отстраняване, дописване или вписване.
В последната неделя на януари ще дадем отговор на въпроса: Да се развива ли ядрена енергетика в България чрез изграждането на нова ядрена централа? Гласува се с бяла бюлетина, на която трябва да зачертаем с хикс „Да“ или „Не“. Повече на www.dimitrovgrad.bg, www.grao.bg, както и на www.cik.bg.
Според закона, за да е успешен референдумът, в него трябва да се включат толкова или повече гласоподаватели, които са участвали на последните парламентарни избори. На парламентарния вот през 2009 гласуваха близо 4,5 млн. души.