Близо 20, предимно млади хора, от различни краища, реставрират колонадите на центъра на Димитровград, част от ремонта на алея „България”. Някои са скулптори, други – сценографи, трети спортисти, с познания по строителство и реставрация. Попитахме някои от тях за работата, хората и как усещат духа на града. Градът е прекрасен, не ми се тръгва оттук, емоционално отговаря Елица Трифонова. Тя е на 28 години, завършила „Сценография” в Националната художествена академия. За първи път идва в Димитровград, както и много от колегите й. Занимавала се е декори и макети за телевизионни предавания. Според нея, сценографията се връзва с проекта на алеята, защото някои са по-добри в изграждането, други – с четката.
- Как ти се струва Димитровград?
- Супер! Чувствам се много добре. Всички са много мили. Честно казано, бих живяла тук, бих останала. Даже в момента не мога да си представя как ще се върна в София, която ми изглежда далечна.
- Като сценограф, как виждаш града и центъра му като сцена?
- Не съм се фокусирала върху това, но като се замисля, ми изглежда наистина много театрално. С всичките работници, изкопите и преминаващите хора. Ново, хубаво и светло виждам бъдещето. Дано има повече млади хора. Градът е хубав и си заслужава напусналите го да се върнат.
Кирил Георгиев е от Казанлък, на 24 години, магистър, специалност „Скулптура”, от Великотърновския университет. Занимава се главно със скулптура и това е първа основна работа за него, след завършването.
- С каква нагласа дойде в Димитровград?
- Преди да дойда, си задавах въпроса: Какво ще правя в това малко градче? Изненадах се, че атмосферата е толкова приятна, а хората са позитивни, добронамерени и човешки настроени. Привлече ме самата реставрация, запазването на историята, творческата дейност и практика. Скулптурата и архитектурата са много близки.
- Допада ли ти архитектурата на града?
- Интересна е. Прави ми впечатление, че всяка една сграда е различна сама за себе си, не толкова с детайли, колкото с геометрични обеми.
Мирослав Киров е от Велико Търново, на 34 години. Завършва спортно училище, но от дълго време се занимава с реставрация. Няколко години реставрира стари къщи с англичани у нас, след което заминава за Англия, където прави същото, изкарва и курс по дърводелство. Работи в строителството – шпаклова, боядисва, подчертавайки, че и това е изкуство.
- Като какъв град усещаш Димитровград?
- От 2-3 седмици съм тук и още ми е трудно да кажа. Приятно място е за живот, защото е спокоен. Доколкото разбирам, проблем е, че няма много млади хора. Преминаващи подхвърлят: За кого го правите, няма кой да го гледа!
- Освен средствата, какво друго те привлече?
- Материалната част, разбира се, е важна. Но много от моите приятели, с които ходя и на други обекти, са тук и чувствам удовлетворение от работата.
- Каква е връзката между спорта и архитектурата?
- Спортът изгражда качества за работа с хора и в отбор. И ти дава сила да се катериш по скелето, на шега казано.
Реставрацията на колонадите включва възстановяване на дефекти, причинени от атмосферните условия и времето. Това няма как да се направи, както в началото с парчета или калъп. Много по-деликатна и фина е работата, която трябва да се свърши сега, казват на място. Използва се смес с няколко компонента – мозайка, цимент, запечатващи лепила и т. н. На по-късен етап, ще се положи боя, която предстои да бъде избрана. Реставрацията започна в началото на май и трябва да приключи през август. Тогава, по предварителни очаквания, трябва да приключи и целият ремонт на алеята.