РЕАКЦИЯ: СМЕНЯТ ЛЕВОВИ ЦЕНИ С НАТУРАЛНИ В ГРУПИ ЗА СПОДЕЛЕНО ПЪТУВАНЕ

newbeautyДа бъдат забранени сайтовете за споделено пътуване. Тази идея подкрепи министърът на транспорта Ивайло Московски, след среща с представители на Националното сдружение на автобусните превозвачи /НСАП/. Те поискаха от министъра мерки срещу нелегалните превозвачи и борба със сивия сектор.

Намесата на правителството доведе до ответна реакция в социалната мрежа на хора, ползващи такъв вид пътувания. Призивът им е да не се използва левова равностойност на пътуването, а да се казва, че струва 10 литра бензин или 10 литра домашна ракия, например. Идеята е, че когато се посочват пари, за гориво, например вече става дума за търговска дейност, т. е. трябва да се плаща данък.

Такива групи има във Фейсбук за Пазарджик, Ивайловград, Троян… дори за чужбина. В интернет излизат и много подобни сайтове. Спорът е, че много нелегални превозвачи използват онлайн платформите, за да правят печалба.

Всеки ден 3000 микробуса дублират курсовете на превозвачите, извършвайки 15 хиляди пътувания. Част от тях публикуват обяви в сайтовете, посочвайки час, малко по-ранен от този на редовните автобуси, за да оберат пътниците. Не сме за затваряне на сайтовете, но трябва да има контрол върху тях, заяви пред Нова тв Васил Пиронков – зам.-председател на НСАП.

Сайтовете за споделено пътуване водят до икономии, опазване на природата… Не е правилно да ги забраняваме, контрира Ирина Станчева, собственик на подобна онлайн платформа.

Превозвачи от сивия сектор намират варианти през сайтовете. По същия начин обаче те могат да бъдат заловени от държавните органи, когато забележат, че пускат много обяви, коментира бившият министър на транспорта Петър Мутафчиев. Според него, проблемът е много по-голям и не от вчера, защото нелегални превозвачи има покрай автогари, гари, спирки.

Представителите на автобусните превозвачи получиха критики, че след като хората избират алтернативни начини за пътуване, значи има проблем при тях самите. От една страна излиза по-евтино, от друга – придвижването от точка до точка става по-бързо. С други думи, има ниша, която мнозина бързат да заемат.

Същевременно, появи се и петиция: Не на забраната на споделеното пътуване. В нея се посочва, че искането за забрана е форма на протекционизъм спрямо големите автобусни превозвачи и цели да запази монополното им положение, позволяващо диктат на цените и времето за пътуване.

baner-wid

olea-625-50 ban



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук