Разнопосочни мнения породиха внесените законопроекти за регулиране на надценките на основни хранителни продукти и за пряк контрол на цените на хранителни стоки от първа необходимост. Вероятно ще се стигне до размиването и обричането на дебата и до невъзможност все пак да се направят някои промени. Възможно е и такава да е целта на някои сили.
Пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполагат регулаторните органи, смята премиерът Росен Желязков. Според него регулацията трябва да бъде свързана единствено с „недопустими съгласувани практики и картелни споразумения“. Той подчерта, че евентуална пряка намеса на държавата може да доведе до дефицит и спекула.
Идеята за таван на надценките на основни хранителни продукти все още не е обсъждана с партньорите в управленското мнозинство, поясни министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов Той не смята, че това е пряка намеса на държавата на пазара, каквито опасения изказа премиерът Росен Желязков.
„Ние говорим не за производството, говорим за надценките. Не сме започнали конкретно обсъждане. Това е инициатива на парламентарната група на БСП-Обединена левица и смятам, че в тази тежка ситуация, в която се намираме, е изключително адекватно предложение и то не е само български модел. Това се налага в много държави в Европа и не може да виждаме, че има такива злоупотреби и ние да си затваряме очите и да мълчим. Струва нещо една единица на производителя, а на пазара го виждаме за 10 единици. Какво е това безобразие?“, пита Гуцанов.
По повод намерението на лявата партия да предложи таван на надценките на хранителни продукти, председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че всяка партия има правото да прави предложения. Той подчерта, че ГЕРБ стои зад пазарната икономика и правото на частния сектор да определя цените на своите стоки. Въпреки това, ако се появи спекулация, има регулатори, които могат да се намесят и решат въпроса.
От ДБ се обявиха срещу идеите на БСП-ОЛ и ДПС – НН с аргумента, че една от причините за високите цени е слабата работа на регулаторните органи. От ДПС-НН обявиха преди два дни, че ще внесат специален закон, с който ще се гарантира ограничаване на спекулата и контрол върху търговците и производителите за “голямата потребителска кошница”.
Пеевски поведе лявата опозиция. Това е една крайно лява идея, където никъде не е сработила! Никъде с таван на цените не са станали по-ниски. Те в момента се опитват да скрият своя провал с това, че избраха тези регулатори и те са много слаби, от там идва проблемът, заяви Мартин Димитров от ПП-ДБ. Таваните на цените бяха най-широко разпространени при Андрей Луканов и Жан Виденов Знаем, че това не доведе до спад на инфлацията, а само до дефицити и опашки, пък коментира бившият му колега Владислав Панев.
Депутатите от МЕЧ биха подкрепили предложението на БСП-ОЛ за ограничаване на надценките на основни хранителни продукти. Такъв подобен закон има в Унгария. За малката потребителска кошница там има таван на цените. Ние бихме го подкрепили и бихме дали идеи, защото и ние подготвяме нещо такова, обяви председателят на партията Радостин Василев.
Държавната намеса на пазара на хранителни стоки би нанесла тежки вреди на потребителите и на икономиката, смятат от Сдружението за модерна търговия. През последните дни ставаме свидетели на пореден опит за груба намеса на пазара на дребно с храни. Входираните на 06. и 07. 02.2025 г. Проект на Закон за пределните надценки на някои хранителни продукти и Законопроект за мерките за ограничаване на печалбите и пряк контрол на цените на хранителните стоки от първа необходимост, предвиждат пряка административна намеса в ценообразуването на пазара на храни, включително пазара на дребно. Подобна мярка, както неведнъж сме отбелязвали, би била контрапродуктивна от гледна точка на потребителите и всички други участници на пазара. Тя не би постигнала нито една от поставените пред нея цели. Напротив, би задълбочила съществуващите проблеми и би създала нови такива, подчертават от сдружението.