Астрономи идентифицираха първата луна извън Слънчевата система. Впечатлени колко е различна
Съществува разнобой между учените дали има глобално затопляне или глобално застудяване. Това коментира доц. Елисавета Пенчева от Физическия факултет към Софийския университет, в сутрешния блок на БНТ, където бе с Веселин Василев от Клъстер Аерокосмически технологии, изследвания и приложения.
Повод за разговора е информация от НАСА, че Слънцето ще навлезе в една от най-ниските си точки в космическата ера. Това ще доведе до спад на температурите и едва ли не – до глобален студ.
Тази новина, която е свързана със захлаждането в термосферата, се отнася за нещо съвсем друго, обясни доц. Пенчева. Слънцето има 11-годишни цикли на активност – периоди, в които излъчва по-силно и периоди, в които излъчва по-слабо, каза Василев. Повече от разговора с тях, вижте във видеото.
Същевременно, астрономи най-вероятно са идентифицирали първата луна извън Слънчевата система. Става въпрос за голямо газообразно небесно тяло с размерите на Нептун, което не напомня другите луни и орбитира около по-масивна от Юпитер газообразна планета.
Откритието е изненадващо, но не защото показва, че луни съществуват другаде. Впечатляващо е колко различна е тази луна в сравнение с известните на учените около 180 луни в Слънчевата система.