Работното място в Дом-музей „Пеньо Пенев“ в Димитровград разбуни духовете, след публикация в социалната мрежа на поетесата Димитрина Тончева, че е одобрена за уредник.
Тончева посочва, че е препоръчана в подписка за уредник. Подписали се авторитетни личности – професори, академици, журналисти, писатели, поети, учители… над 100 човека, само за един ден, в един пост. Не става ясно въпросният пост кога е бил споделен, къде, а и други подробности.
Тончева благодари още на Антоанета Станчева – директор на Исторически музей – Димитровград, под чиято „шапка“ е „Дом-музеят“, на кмета на Димитровград Иво Димов, на дирекция „Бюро по труда“. Пояснява, че е имала възможност да се състезава с още 7 кандидати по документи и в интервю, като е одобрена.
Оказва се обаче, че нещата не стоят съвсем така. Изясни го директорът на музея Антоанета Станчева, потърсена за коментар.
Дом-музей „Пеньо Пенев“ имаше за главен уредник изключителен професионалист – Живка Шишкова, която защитаваше имиджа му 34 години. От 1 януари тази година Шишкова излезе в пенсия. Малко преди това, през декември, веднага след подаването на молбата за пенсиониране, овакантеното място бе обявено през Бюрото по труда, както е по закон. Явиха се 7 души, с които бе проведен разговор, а не конкурс или интервю, трябва да правим разлика. В добавка към документите поставихме и въпросник, за да разберем дали кандидатите имат отношение към поезията и към творчеството на поета Пеньо Пенев. Това обясни Станчева и ясно заяви, че лесно външен човек няма да бъде назначен, заради специалната чувствителност на димитровградчани към Дом-музей „Пеньо Пенев“.
Преценихме, че в ситуацията с ковид и ограничителни мерки, не е удачно да назначаваме допълнителен човек за уредник. Още повече, музеите в такива условия са по-малко посещавани, както констатират и наши колеги от други градове. Като мениджър и директор, реших от понеделник да сложа колега, с безспорен авторитет. Това е Николина Умурска. Колегата Умурска е главен уредник и завежда отдела „Нова и най-нова история“ в Историческия музей, с над 20-годишен стаж, има и научни публикации. Ще съвместява сегашната си длъжност с тази в Дом-музея, обясни Станчева.
Тя бе категорична, че Дом-музей „Пеньо Пенев“ ще продължи да функционира. Николина Умурска ще бъде там от 13 до 17 часа, а при предварителна заявка, няма да има проблем да бъдат посрещнати хората и в друго време на деня. Така ще е включително и за Ретро апартамента, който е в непосредствена близост до Дом-музея. Същевременно, музеят и всичките обекти към него ще работят от 1 март на лятно работно време, включително през събота и неделя.
Антоанета Станчева обясни процедурата за кандидатстване за посоченото място. Както е по изискване, стартирала е с обява в Бюрото по труда, по нейна заявка. Впоследствие е проведен разговор с кандидатите. Директорът преценява дали да избере някой или да не го направи. В случая, никой не е предпочетен, както става ясно, защото е решено да има вътрешно разместване.
Директорът обясни още, че назначението може да стане и без конкурс, какъвто засега няма да бъде обявяван. Акцентира, че според Кодекса на труда, конкурси се обявяват за срок, не по-малък от 1 месец и няма как това да стане сега, тъй като предходният уредник не е в системата от по-скоро. Съответно, в конкурса има други принципи. Там вече говорим за интервю, а не за разговор, за концепция, за специална комисия и т. н.
Един разговор, с който и да е от седемте, не означава, че е бил одобрен, подчерта Антоанета Станчева. Тя поясни, че е имала един разговор с Димитрина Тончева, която попитала ще се обявява ли бройката. Отговорено й било, че ще стане, стига Живка Шишкова да си подаде молбата…
Музеят ще продължи да държи на професионализма. Впечатлена съм, че димитровградската общественост се вълнува. Професионализмът е на първо място и ние внимателно ще подберем кой да е уредник. Професионализмът изключва да се назначават хора с подписки и те, както това какви писания има, не ме касаят, защото е против генезиса на длъжността ми. Тази порочна практика трябва да бъде пресечена. Определени са начините за кандидатстване, заяви категорично директорът на Исторически музей – Димитровград.
Снимка: Община Димитровград