Младеж от община Маджарово е бил ухапан от змия. Това е първи подобен регистриран случай за тази година на територията на областта, информира д-р Петя Димитрова, директор на Център за спешна медицинска помощ /ЦСМП/ Хасково.
Инцидентът става преди около седмица, когато 17-годишният се разхождал в гориста местност. След ухапването, той е откаран в Спешна помощ в областния град. По външни белези на влечугото се е разбрало, че то не е отровно и не се е наложило да бъде бит противозмийски серум. Вероятно се касае за смок или вид водна змия.
Твърде е възможно инцидентите със змии да са повече, но засегнатите от тях хора да не са потърсили специализирана помощ, ако ги познават и знаят, че не са отровни, например. Топлото време активизира студенокръвните твари. В Пловдив, в рамките на кратък отрязък от време, двама човека бяха ухапани от змии. В края на май месец невръстно дете бе ухапано от неотровно водно змийче в центъра на града, като е било под наблюдение два дни в болницата. Ден по-късно пострада овчар от пловдивското село Буково. Той бе ухапан от пепелянка, което наложи биенето на противозмийски серум…
ВИДОВЕ
На територията на страната има 16 вида змии, от които 4 са отровни. Само два от тези 4 имат възможност да нанесат някакви поражения на човека, защото отровата при тях се намира в предните зъби, в специална жлеза – това са усойницата и пепелянката, пише БНР. Пепелянката се среща до около 700 метра надморска височина, докато усойницата е по-високопланинска.
Срещата със змия не трябва да провокира кой знае какъв страх, защото змиите никога няма да нападнат агресивно. Те се защитават, ако бъдат притиснати в ситуация, където нямат къде да избягат, те съответно се защитават. Или хапят, или изпускат миризлив секрет.