Пулсът дава цялата информация за състоянието на пациента и за заболяването. За разлика от класическата медицина, изучаването на пулса позволява на лекаря да определи от какви заболявания е страдал пациентът, в какъв стадий са в момента, как ще се развият, ако не се вземат мерки. Това, в интервю за zdrave.to, казва Тсеванг Долкар Кхангкар.
Кхангкар е родена през 1959 г. в Куйронг, Тибет. Живее в Индия и е доктор по традиционна тибетска медицина. Когато е на две години, с майка си, известната тибетска докторка Долма Долкар, бягат в Индия от Тибет през Непал, като прекосяват Хималаите. Тсеванг Долкар е учила разчитане на пулса, лечебни растения и минерали, използвани в традиционната тибетска медицина, астрология и фармация. През 1981 г. създава клиниката в Ню Делхи – Dolkar Herbal Medicine Clinic. Написала е няколко книги за тибетската медицина. Призната за специалист по раковите заболявания.
В тибетската медицина диагнозите се правят въз основа анализ на пулса, урината и обстоен разговор с пациента – къде е болката преди, сега. Тези три неща са в основата на диагностиката. Изисквам и медицински изследвания, за да мога да я потвърдя, казва тибетският доктор.
Тя използва само билки. Но в тибетската медицина има три течения – лекуване с билки, с животински субстанции или с минерали. Тсеванг предпочита билките, защото 80% от пациентите й са индийци, а те са вегетарианци. Според нея, това трябва да се уважава. Билките се събират високо в планината. Най-важното е да са правилно извлечени.
Спокойствие, да се яде умерено, да се живее в унисон с природата, а не ако се почувстваме некомфортно, да посягаме към медикаментите. Това е тибетската рецепта за дълъг живот.
Най-важното е да сте щастливи. В противен случай има реален риск за ранна загуба на паметта, за заболявания на нервната и хормоналната система. Второто е храната. Всичко трябва да е умерено и да не се насилва организмът. Всеки елемент допълва другите – много „огън” е проблем, много „вода” също е проблем. Ако времето се промени, трябва да се промени диетата, за да се балансира състоянието на организма. На Запад казват – суровата храна e много добра, но в страните като моята суровата храна не е добра. На нас ни трябва топлинно обработена храна, с повече мазнина, защото от горещините се горят доста калории. Затова съветвам да определяме и диетата си според мястото, в което живеем, подчертава Тсеванг Долкар Кхангкар. Цялото интервю с нея – вижте тук.