Tелескопът „Хъбъл” бе изпратен от NASA в Космоса през1990 г., но дори 22 години по-късно, продължава да изпраща информация за заобикалящите ни галактики. Благодарение на него учените могат да видят обекти, отдалечени на повече от 7 млн. светлинни години от Земята. Учени от агенцията сега публикуваха уникално изображение, което носи името eXtreme Deep Field (ХDF) и съчетава в себе си детайли от над 2 хил. изображения на Хъбъл, информира thetechjournal.
Още по-интересното е, че за създаването му са използвани материали изпратени от телескопа в последните 10 години и в действителност това е най-детайлното изображение на Вселената публикувано изобщо досега. XDF разкрива визията на галактики, които са се формирали преди 13,2 млрд. години и повечето от тях са малки и все още не са се сблъскали в по-големи образувания. По това време Вселената е представлявала съвкупност от множество ярки сини звезди, многократно по-ярки от Слънцето.
Учените също така разкриха, че светлината, излъчвана от тези минали събития, едва сега пристига на Земята и по този начин превръща XDF в „тунел на времето“. Най-младата галактика, която е заснета на изображението, е формирана едва 450 млн. години след големия взрив, довел до създаването на Вселената. Телескопът Хъбъл е най-доброто средство за опознаване на космическото пространство и ще бъде любопитно да видим дали скоро няма да получим нови снимки, разкриващи ни далечните галактики, които ни заобикалят.
ИНТЕРИЗВЕСТНИК