На прага са нодуларен дерматит и африканска чума по свинете. Ваксинират срещу бяс лисиците
Актуално за Хасковска област е заболяването птичи грип. Последно преди няколко месеца на наша територия е открито огнище на заразата, което доведе до унищожението на 200 птици. Сега строго се контролира транспортирането на животни с цел пресичането на разпространението на заразата. Това съобщиха ветеринари на заседание на Областната епизоотична комисия в Хасково.
Преди няколко дни писахме публикация за умрели птици в Димитровград. След това изпратихме сигнал до Областната агенция по безопасност на храните /ОАБХ/ и сме в очакване на отговор. Едно от предположенията е, че птиците може да са измрели именно от птичи грип. Ако е така, интересен е въпросът: Могат ли да се контролират дивите птици в едно населено място, като гарги, гълъби, врабчета…, които имат птичи грип, например?
Заседанието на комисията бе свикано от областния управител Станислав Дечев, ръководено от заместника му д-р Стефка Здравкова. На него директорът на местната агенция д-р Георги Илиев съобщи, че огнище на заразен нодуларен дерматит е регистрирано в съседната турска област Одрин.
Нодуларният дерматит е заболяване, срещу което ветеринарните служби провеждат постоянни превантивни дейности, след бума на заразата през 2016 година. Тогава в региона имаше 21 огнища на нодуларен дерматит, заради които бяха евтаназирани стотици животни. Сега се извършва поголовна ваксинация на всяко говедо, навършило 4 месеца, уточниха от Агенцията по храните. Към този момент на хасковска територия няма констратирано огнище на нодуларен дерматит.
Превантивната работа на ветеритарните служби продължава и по отношение на още една силно заразна болест – африканска чума по свинете. В съседна Румъния има огнища на болестта. Заразата вече се разпространява в Европа чрез дивите свине. Мерките, които се предприемат е да не се допусне заразяването най-вече на домашни прасета. Ако това се случи, лечение няма, животните трябва да бъдат унищожени, а това ще доведе до сериозни икономически загуби, предупредиха от Хасковската агенция за безопасност на храните. В тази връзка са въведени стриги правила за транспортиране на животни, ако е необходимо ще се разреши и целогодишния отстрел на диви прасета.
Ветеринарните служби предстои да извършат и ваксинация срещу бяс по лисиците. 30 хиляди дози ваксина ще бъдат разпръснати от летището в Малево над областите Хасково, Ямбол, Пловдив, Смолян и Кърджали.
Във връзка с епизоотичната обстановка в област Хасково и по повод превантивната работа срещу нодуларен дерматит, птичи грип и африканска чума по свинете, от Областната дирекция на агенцията по безопасност на храните още веднъж напомниха, че територията на област Хасково няма разрешени пазари за живи животни!