Тоягата, ако се прилага, трябва да е неизбежна и навременна, казва Росен Йорданов
Ние, конкретно в България, живеем в среда, в която доверието, като цяло, към институциите и авторитетите е силно подкопано. Това коментира в сутрешния блок на БНТ психологът Росен Йорданов.
В такава ситуация авторитетите трябва да са изключително отговорни и да си дават сметка не само за медицинската страна на нещата. Представителите на една общност може да вярват в някакви медицински критерии, но да не забравят, че има и етична, и психологична страна. Понякога, тази етична и психологична страна е много по-важна. Няма как да прилагаш статистически подходи към индивида, подчерта Йорданов.
Той допълни, че му е трудно да направи прогноза за дългосрочните ефекти от ковид кризата. Със сигурност, ще се отрази, но не мога да бъда сигурен върху какво ще се отрази. Има го ефекта „всяко чудо за три дни“, но може би, ще има по-дълъг период, в който много хора ще действат, сякаш, са в условия на пандемия, но може би, животът винаги побеждава. В ежедневието, когато избегнем опасността, започваме, лека-полека, да забравяме. Не бива да говорим на ангро и да подценяваме значимостта. Когато трагедията стигне до прага на дома, започваме да реагираме по друг начин и да преосмисляме правилата.
Когато има и наказание, и поощрение – морков и тояга, тоягата, ако се прилага, тя трябва да е неизбежна и навременна, посочи още психологът.