Вирусът е нов, толкова имаме да учим за него, той се държи странно, толкова е нов и неизучен, че поведението на хората, въобще, ни стана неясно…, формулира в сутрешния блок на БНТ проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и част от Националния оперативен щаб /НОЩ/.
Това го измислихме, подчерта професорът, но не уточни дали са го измислили с колегите си от НОЩ и дали, по-скоро, се шегуват по този начин. Така Кантарджиев тактично отклони въпроса как коронавирусът ще се държи с останалите вирусни инфекции през есента и зимата. Все пак, сподели, че от септември ще започнат да се увеличават случаите, със събирането на много хора в началото на учебния процес. Според него, ако ще има някакво сериозно увеличение, то ще е паралелно с другите есенни и зимни инфекции.
В разговора, проф. Тодор Кантарджиев добави още, че трябва да се спазват някакви мерки, но не бива да се прекалява. Сподели, че ако има симптоми, не е за предпочитане да се прикриват, както и че 80% от заразените са без симптоми, 15% – с леки…
Че цари хаос с данните за Covid-19 у нас, публикува виждане в. „Труд“. Нито информационната система, нито НОЩ ни казват колко всъщност са заразените хора. Положителните проби включват и изследвания на вече установени случаи – някои от тях са приети в болница и се тестват преди изписване ( в този случай отрицателните проби трябва да са поне две), други проверяват достоверността на вече направен положителен PCR тест. При това положение представените числа са несъпоставими. Невъзможно е коректно да бъдат сравнявани подадените случаи за различни дни, защото разликите в броя тестове всеки ден са различни и се тестват различни групи. За да придобием пълна представа за обстановката и да сравняваме коректно данни, би трябвало параметрите на изследванията да бъдат еднакви…Съобщаването на резултатите в абсолютни числа е некоректно… коректно би било данните да се дават в проценти, посочва изданието.