Искане за преценяване на необходимостта от извършване на Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) изпрати до Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) в Хасково димитровградската ТЕЦ „Марица 3“. То е свързано със следното инвестиционно предложение: „Изграждане на инсталация за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия от гориво биогаз на площадката на ТЕЦ „Марица 3“ АД“.
Целта на инвестиционното предложение е закупуване, монтиране и въвеждане в експлоатация на инсталация за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия от биогаз, генериран на площадката от царевични стъбла и друга биомаса… Инсталацията ще бъде с непрекъснат режим на работа и ще се състои основно от херметически затворени реактори (ферментатори) за първична и вторична ферментация, оборудвани с комплекс от системи: за подаване на суровина, смесване, подгряване и съхранение. Инвестиционното предложение е ново за възложителя, се казва в искането.
В резултат на ферментацията на биомасата ще се получава високоенергиен газ (преобладаващо метан). Произведеният газ ще се събира директно над нивото на течността на резервоарите и ще се съхранява междинно до момента на подаването му към газо-бутални когенератори за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия.
Биомасата ще се доставя до площадката за съхранение с камиони, където се съхранява до зареждане на биореакторите… Площта, на която се предвижда да се изгради инсталацията, е около 6 дка, без площта за складиране на суровината. Необходимата площ за складиране на суровината е приблизително 15 дка.
При използването на биогаза като гориво в отделяните емисии няма твърди частици (пепел, сажди, дим), в сравнение с твърдите и течните горива като продукти на горенето. Инсталацията не е източник на шум, се казва в информацията за инвестиционното предложение, публикувана на страницата на Община Димитровград.