„България е в тежка криза откъм кадри в системата на здравеопазването. Специалисти работят буквално *“про боно“, но те няма да останат без работа. 1000 лекари годишно създава България, 500 напускат. Ние сме донори на европейската здравна система. Българските лекари са изключително търсени в европейската система на здравеопазване и този поток не спира“, заяви в сутрешния блок на bTV председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов.
Той отправи критики, че властта у нас се държи все едно България прелива от медицински специалисти и доктори, че безработица професията няма… В студиото бе и Диана Георгиева, председател на Асоциацията на медицинските сестри и другите здравни специалисти.
По думите му заплатите и тяхното определяне са заложени в колективния трудов договор в здравеопазването. Последният е подписан 2022 г., той е изтекъл и няма нов подписан. В него заплатите са точно определени и фиксирани.
Данните показват, че в България има 34 000 лекари. Средната възраст е 53 г. 12% са над 70-годишна възраст.
„След като ни приемат в еврозоната, как ще звучи 750 евро заплата за медицинска сестра и медицински специалист“, коментира Диана Георгиева.
По думите й, средната възраст на сестрите у нас е 55 години, на акушерките е 48 години.
„Към момента ние сме 28 000, не достигат 30 000. Към 55 000 легла, разделени на броя на сестрите, се пада да има по 1 сестра на 2 легла. Те могат да излязат от системата и в този момент кой ще се грижи за хората – не леглата лекуват, а лекарите и специалистите, които са до пациента“, каза още Георгиева в разговора.
*Pro bono (на латински: pro bono publico – за обществения интерес) – е фраза от латинския език и означава професионална работа извършена доброволно и без заплащане