Предложение: Без пешеходни пътеки на кръстовища, забрана за пресичане

На шофьорите им писна от неправилни пешеходци

контакти

На почти всяко кръстовище има пешеходни пътеки, откъдето могат да минават хората, пресичай улицата. Те обаче създават проблеми и за шофьорите, и за пешеходците. Затова може да се премахнат от кръстовищата и да се изтеглят на по-далечно разстояние от тях.

Да вземем за пример кръстовище, със светофари. Пешеходецът вижда зеленото човече и тръгва. За автомобилите по правия участък сигналът е червен и трябва да спрат. За колите от лявата или дясната страна на пешеходеца обаче, свети също зелено. Ясно е, че при последния случай с предимство е пешеходецът, който трябва да бъде пропуснат от колата, нищо, че и за нея свети зелено. Това създава неудобство, защото в първия момент, пешеходецът изчаква, защото не знае дали завиващият ще спре и да не вземе да го отнесе. Шофьорът също намаля скорост…  Започва едно дебнене, след което, в крайна сметка, първи минава по-нахалният – шофьор или пешеходец, и двамата със зелен сигнал. И понеже става на кръстовище, създават се предпоставки за инциденти, а колата и пресичащите остават за кратко в патова позиция.

Имайки предвид описаното, предложението е пешеходните пътеки да бъдат изместени на метри, където участъкът е прав. А пресичането непосредствено през кръстовища да бъде забранено от Закона. На колко точно метри да е пътеката по правия участък, преценката трябва да бъде на компетентните органи. Така първата кола на кръстовището ще си използва предимството и много по-ясно ще вижда пешеходците на пътеката, тъй като ще се намират на прав участък. Неудобство ще има за други коли на завоя, при дълга колона, но за тях ще е ясно, че в участъка няма да изскачат пешеходци.

Почти същата е ситуацията при кръстовища, регулирани само със знаци или нерегулирани. Тогава формално ясно е, че само пешеходецът е с предимство. Но остава неудобството колата да изчаква на завой. Нищо не пречи пешеходната пътека да се измести на правия участък и да се забрани на пешеходците да преминават непосредствено през кръстовищата.

За финал, по въпроса за спазването на правилата от страна на пешеходците. Едва ли има човек, който да не е ги е нарушавал, но темата е друга. Най-дразнещо е да видиш две пътеки, на около 50 метра разстояние една от друга, и между тях да пресича пешеходец… Крайно време е да започне редовното санкциониране на такива, стартирайки с разяснителна кампания. На шофьорите им писна от неправилно пресичащи пешеходци. Или от такива, които изобщо не се оглеждат на пешеходни пътеки и минават, без да се оглеждат – като овце, с извинение.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

2 КОМЕНТАРИ

  1. По закон на всяко кръстовище, независимо дали е отбелязано или не, правата линия от краят на единият тротоар до отстрещният му е пешеходна пътека, независимо дали е маркирана, като такава или не, тоест всяко кръстовище има четири пешеходни пътеки, затова и хората пресичат на кръстовищата.

  2. За да не се сгорещи някой пишман шофьор: Чл. 119 ал.3 от законът за движение по пътищата.

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук