Първата атомна централа в Югоизточна Европа
Преди 50 години, след 59 месеца строителство, официално е открита АЕЦ „Козлодуй“ – първата атомна централа на Балканите и в Югоизточна Европа. На церемонията по пускането в редовна експлоатация на Първи блок присъстват председателят на Държавния съвет на Народна република България и първи секретар на Централния комитет на Българската комунистическа партия Тодор Живков, министри, висши представители на БКП, извънредният и пълномощен посланик на СССР у нас Владимир Базовски, делегации от СССР и Румъния. Вечерта преди официалното откриване се провежда тържествено връчване на ордени на участници в строителството. Орден „Георги Димитров“ – най-високото държавно отличие в социалистическа България, получават трима бригадири от екипа, построил централата, който в най-натоварените моменти достига около 8000 души – Иван Христов, Иван Стефанов и Димитър Петров.
„България светна. И нощно време всеки българин или гост може (от) самолет да разпознае очертанията на Нова България по нейните светлини.
България светна с труда и усилията на тези нейни строители, които бяха расли на газова лампа и свещи, в тъмни села и неосветени крайни квартали на градовете. Под мигащи крушки с оскъдно и прескъпо електричество.
Енергетиката наистина се превърна във важен отрасъл с изключително значение за изграждането на материално-техническата база на социализма“, заявява в речта си при откриването Тодор Живков.
БТА отразява събитието в бюлетина „Вътрешна информация“ с обширна кореспонденция, проследяваща хода на целия ден и предаваща образно и емоционално атмосферата на място под заглавие: „От козлодуйския бряг на тихия бял Дунав тръгнаха потоците от атомна електроенергия и светлина“