Всяка професия си има своите празници. На 6 февруари празнуват барманите. Тогава се чества денят на едни от най-големите християнски апостоли – Свети Аманд, живял през VI-VII век. Той е покровител на винари, пивовари, търговци, а също на ресторантьори и бармани. Светията е известен с работата в лозаро-винарските области на Франция, Германия и Фландрия.
Оказва се, че любителите на виното празнуват не само на 1-ви и 14-ти – Трифон Зарезан, но и на 6-ти февруари. Към тях се присъединяват пиещите бира и персонала на заведения. Току виж, някой барман почерпил днес за празника.
Но да се върнем при барманите. Тяхната задача отстрани изглежда лесна и привлекателна. Отдава се обаче само на професионалистите. Често им се налага по цял ден или нощ да стоят прави зад баровете. Забъркваните от тях коктейли и атрактивни номера в повечето случаи привлича клиентите. Трябва да разчитат техните сигнали и да приготвят индивидуално питиета, което си е доста отговорна работа.
Да си барман е призвание, трябва да бъдеш и до голяма степен психолог, казват някои. Допълват, че от всеки човек барман не става. От друга страна, всеки, които стои зад бара има право да се нарече барман. Зависи докъде е стигнал в ученето и желанието му да продължи да се усъвършенства.
Няма как да се опишат всички качества. Много от нещата са въпрос на нюх. Сред тях спадат – основни познания за алкохолните напитки, миксиране, работа с клиенти, владеене на чужди езици. Коронната им дисциплина е т. нар „флеър“ – атракцията, която създават зад бара.
Не на последно място – да бъдат весели и отзивчиви. Бармани признават, че често им е нужно да обърнат по някое питие, за да им дойде музата. Нали са познавачи!