Курбан Байрам е мюсюлмански празник на жертвоприношението, в чест на приключването на хаджа /поклонението в Мека/. То се извършва между 10–ия и 15-и ден от месец зу ал хиджа от ислямския календар. Хаджът изразява съпричастие с жертвоприношението на пророка Ибрахим, готов да отдаде на бог дори сина си. Убедил се във вярата му обаче, Аллах изпраща овен, за да бъде обещаният ритуал извършен.
Хадж е най-голямото годишно поклонение в света, един от петте стълба на исляма. Извършва се в Мека, събира милиони хора, изразява солидарността в отдаване на бога. Поклонението продължава около седмица, а празникът на жертвоприношението бележи една от върховните му ритуални практики. Тези, които го честват у дома, правят церемония, подобна на провежданата същия ден в Мека. Първо се принася в жертва коч /овен/ или друго животно и от месото се приготвя храна. Една част остава за семейството, друга за роднините, трета – за бедните. Жертвеното животно се нарича курбан. Може да бъде овен, овца, коза, крава, теле. Чете се специална молитва преди жертвоприношението.
Курбан Байрам винаги е 70 дни след Рамазан Байрам и продължава 4 дни. От по–възрастните отново се иска прошка. За благодарност към Аллах, че го е дарил с богатство, всеки който има над определен брой овце, кози, крави и т.н., трябва да направи курбан. Който няма животни, купува, ако може.
Празникът тази година продължава до вечерта на 19 юни. Честит да е на всички мюсюлмани!