По последни данни, публикувани от Индустриален клъстер „Електромобили“, към месец март регистрираните у нас коли са над 3,5 милиона, а само леките – малко над 3 милиона. 52 хиляди от тях са хибридни, а 13 хиляди – електрически. От периода на предходното отчитане – през октомври 2023-а досега, автопаркът у нас почти не се е увеличил като количество. Промените засягат по-скоро вида на закупените автомобили. Най-голям е ръстът при хибридите, който не спира да се увеличава и автомобилите от този тип са вече с една трета повече. Електрическите пък са станали с едва четвърт повече отколкото са били, но все още твърде малко като общ брой. Или с други думи, за 6 месеца по пътищата на България са излезли 3600 нови електромобила, като това е спад в ръста спрямо година по-рано.
Как изглежда статистиката на зарядната ни инфраструктура? За половин година станциите са се увеличили с малко над 20% и вече са над 1700. Лек спад в ръста има и при тях. Отчетливо обаче е увеличението на локациите им. От 820 места пред октомври миналата година, зарядни станции вече могат да бъдат открити на над 1200 различни точки в страната, което показва завишен интерес към търсенето им. Всяка пета станция е бързозарядна.
Според Европейската асоциация на автомобилостроителите, от началото на годината 12% и половина от всички новорегистрирани автомобили в Европа са електрически. У нас обаче, този процент е 3,5… По данни на Евростат, към началото на тази година електромобилите в движение по европейската пътна мрежа са 4,5 милиона, което е приблизително 2% от всички регистрирани в общността автомобили. Най-голям е дялът им в Дания и Швеция. Към края на класацията, със значително по-ниски резултати – под половин процент, се нареждаме ние. Следваме Румъния и сме една позиция преди Хърватия. Списъкът приключва с Гърция и Кипър, където дялът на електрическите автомобили движещи се по пътищата, е най-малък. Данните са от рубриката на NOVA „Числата на седмицата“.