Започват проверки в търговски обекти в цялата страна

Проверки в търговски обекти в цялата страна ще извършват инспектори на Главна дирекция „Надзор на пазара“ при Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН), съобщават оттам.

Инициативата се провежда за 12-та поредна година, по повод Световния ден на потребителя – 15 март, под егидата на Министерството на икономиката. Именно на тази дата стартира кампанията през тази година и ще продължи до 25 март.

Целта е да се извърши проверка за изпълнение изискванията на Закон за техническите изисквания към продуктите (ЗТИП) и наредбите към него. Инспекторите ще проверяват за наличие на инструкция и/или указание за употреба на български език, наличие на маркировка за съответствие „СЕ“, наличие на наименование и адрес на производител и вносител, ЕС декларация за съответствие.

Тази година в обхвата на кампанията е предвидено да се проверяват следните категории продукти:

– Интернет свързани играчки, които добиват все по-голяма популярност сред децата, предвид възможността за интерактивната комуникация;

– Електрически уреди от нисък ценови клас, към които потребителският интерес е голям и често носят риск за безопасността на потребителите при тяхната употреба;

– Лични предпазни средства, които масово се предлагат в търговската мрежа.

За установените нарушения инспекторите ще предприемат мерки, съгласно действащото законодателство.

Планираната през 2020 г., кампания за Деня на потребителя се проведе в рамките само на един ден, поради въведеното извънредно положение, като бяха намерени малък брой несъответстващи продукти, поясняват от ДАМТН.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук