Спорно е дали самият изборен процес може да се заснема, тъй като има данни от лични карти, които са вписани и в избирателните списъци. Когато обаче вотът приключи, вече, няма такъв риск, защото остават само бюлетините и попълването на резултатите в протоколите, в които лични данни няма, няма гласуващи, няма и риск да се разбере кой как е гласувал, например.
Почти е ясно, че няма да бъде въведено видеонаблюдение на целия изборен процес във всяка една от Секционните избирателни комисии. Позволено ли е обаче на наблюдатели, застъпници… да заснемат и предават на живо с телефоните си броенето на бюлетините и попълването на протоколите? Този въпрос, в студиото на NOVA, бе зададен на омбудсмана Диана Ковачева и на говорителя на Централната избирателна комисия /ЦИК/ Таня Цанева.
Щом има наблюдатели, могат да наблюдават. Предполагам, могат и да снимат, доколкото няма ограничение в закона. Въпросът е тази информация да не бъде манипулирана, коментира Ковачева.
В Изборния кодекс няма записано – нито може, нито не може. ЦИК ще обсъди този въпрос и ще обмислим дали това няма да създаде определен хаос в избирателната секция, когато 10 или 15 души има наблюдатели, застъпници… и всеки започне да заснема във всеки един момент, и дали ще се запази тайната на вота, заяви Цанева.
Казусът е интересен, в условия при които практически – всеки може да предава на живо с телефона си откъдето си пожелае. И доколко ще бъде демократично, ако се забрани заснемането и предаването на живо броенето на бюлетините и попълването на протоколите? Независимо какво ще бъде решено, основателно е допускането, че ще има предпоставки за хаос и скандали в края на изборния ден в много секционни комисии.