Не излъжеш ли поне един човек на 1 април, тебе ще лъжат цяла година, е поверие, съществувало навремето сред народа. Това трябва да се свърши до обед, защото по-късна шега носи лош късмет на онзи, който я е направил. Освен това, правилото е за забавна закачка, а не груба, користна лъжа, защото цялото възприемане на първия априлски ден е весело и шеговито.
Откъде води началото си обичаят, няма еднозначен отговор. Различно е и наименованието му – ден на хумора, шегата, априлската риба, глупаците… Обединяващи обаче са настроението и големите количества смях тогава. В различните страни обичаите носят свой национален колорит. Във Франция си пращат новогодишни картички от времето на Карл IX, който през 1564 г. издал едикт да се пренесе началото на годината от 1 януари на 1 април. И тъй като Слънцето тогава се намирало в съзвездието Риби и поданиците сметнали, че наименованието „априлска риба“ е най-подходящо.
В Англия 1 април е Ден на глупците. Тук, през 1860 г. е спретната и една от най-масовите шеги, с „уловени” едновременно хора. За тази дата стотици лейди и джентълмени получили покани да отидат на ежегодната тържествена церемония по измиването на белите лъвове, която ще се състои в Тауър в 11 часа на 1 април.
В Германия и Австрия смятат този ден за нещастен, а хората, родени в него – без късмет. Може би защото, според преданията, тогава бил роден Юда – предателят, а и сатаната – низвергнат от небето. В селата не работели, не започвали нови неща, не пускали домашните животни навън. Възрастните и децата се лъжели взаимно, възлагайки си неизпълними заръки.
Интересна е интерпретацията във Финландия, където селският обичай да пращат децата с шеговити поръчения по време на сериозна работа – да не пречат, се разпространил и в градовете. Поръчвали на малчуганите най-често да вземат несъществуващ инструмент – стъклени ножици, дървено желязо, крива бургия, ъгломер за тор – от съседите, които на всичкото отгоре, си „спомняли“, че дали междувременно търсеното на друг, за да се разходи „жертвата” още малко. Подобно нещо се забелязва и у нас, дори не само на 1 април. Прави се най-вече с младоци на ново работно място. Въпрос остава дали практиката е заимствана от Финландия или обратно. Второто, май, по-скоро…
[box_info]Рекламна къща 4 – креативност и качество Х 4:rk4.dgportal.eu[/box_info]