Плакатът работи по проект на галерия „Петко Чурчулиев“

Голямата идея – нов живот за плакатното изкуство

„Плакатът работи“ е проект на димитровградската Художествена галерия „Петко Чурчулиев“, реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма Дебюти 2023 г.

Целта му е плакатът да „заработи“ в естествената си среда – на улицата и срещайки своята публика в театъра, а после да бъде съхранен в богатият плакатен фонд на галерията в Димитровград.

NFK LOGO in PNG
Проектът е реализиран с подкрепата на Национален фонд „Култура“

Партньори по проекта са НХА – София, НХА – филиал Бургас, ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, ПУ „Паисий Хилендарски“ – Пловдив, Държавен куклен Театър – Пловдив, Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ – Велико Търново, Драматичен театър „Адриана Будевска“- Бургас, Театър „Българска Армия“ – София, Драматичен театър „Апостол Карамитев“ –  Димитровград.

Концепцията на проекта „Плакатът работи” даде възможност на 12 дебютиращи автори от специалностите „Плакат и визуална комуникация” и „Графичен дизайн и реклама“ да разработят дълбоко осмислен и цялостен краен  продукт – изложба от театрални плакати  по драматургични произведения в четири активни български театри – театър „Българска армия“ – София,  Куклен театър – Пловдив, Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, МДТ „Константин Кисимов” – Велико Търново, както и с домакинството на ОДТ „Апостол Карамитев“ – Димитровград.

Участващите дебютанти са Димитрина Паскова, Петър Денчев, Ирен Димитрова, Маргарита Горастева, Вяра Пенева, Зорница Йовева, Михаела Сярова, Михаела Колева, Силвия Николова, Дияна Бориславова, Преслава Тодорова, Виктория Танева. Основните дейности включиха изработване от тях на 24 плаката по 5 различни постановки и организиране на 5 изложби в 5-те посочени театъра. Експозиции вече бяха организирани в Търново, Пловдив, Бургас и Димитровград. Последната предстои на 16 април в театър „Българска армия“ в столицата.

IMG 20241025 175435

За 24-те плаката е спазен процесът студентите да гледат репетиции, да виждат режисьорското решение, сценографското решение, играта на актьорите и след това да направят плакат.

Идеята е да се възроди разцветът на театралния плакат от 80-те години на миналия век, акцентира уредникът на Художествена галерия „Петко Чурчулиев“ Емилия Стоева, ръководител на проекта „Плакатът работи“. Много присърце приехме идеята да възродим този разцвет на театралния плакат, който се е случил тогава, а в последните години е почти изчезнал, допълни Стоева.

Тя припомни, че димитровградската галерия е единствената в страната, която пази архива на българския плакат от онзи период, защото тогава в града са се провеждали биеналетата на българския театрален плакат.

Ако искаме да възпитаваме мислеща нация, трябва да отчитаме визуалното изкуство на улицата, защото плакатът е изкуство на улицата. Плакатното мислене е много специфично. Ролята му е „да удари с чук“ зрителя, да го накара да си плати билета и да влезе, за гледа театралната постановка. Плакатът трябва да вкара всъщност публиката обратно. Младите плакатисти са много талантливи, но трябва да имат характер, да не се предават и да знаят, че носят своя маршалски жезъл. Плакатът трябва да провокира публиката да се замисли, обяснява директорът на Исторически музей – Димитровград Антоанета Станчева, театрален сътрудник към проекта.

acDqdlZK

Разработката дава възможност за продължаване на тенденцията димитровградската галерия да подкрепя млади талантливи хора, възраждайки традицията на българския театрален плакат. Тя ще обогати, на първо място, знанията на дебютантите, които експериментират в театрална, художествена и галерийна среда. Чрез диалог, анализ и контакт със сценичните произведения, сценографски и режисьорски решения са приложени основните принципи за създаване на театрален плакат. Ще подкрепи съвременното мислене на младите дизайнери  и ще създаде професионални контакти между утвърдени, дебютиращи плакатисти и театри.

Проектът е силен с акцентирането върху дебютантите, ангажирането им при създаване на плакат в следваща постановка, възобновяване на връзката театър-плакатист, представяне на готовия продукт пред разнородна аудитория и колаборацията между дебютанти и културни институции. Значимостта му се подсилва от идеята, че младите автори имат свобода в изразяването и в избора на техника. Във време, когато жанрът „сценичен плакат” е изтласкан на заден план от комерсиалната и медийна визуализация на спектаклите, те имат шанса  за реализация в чистата територия  на плакатното изкуство – тръгвайки от традицията в жанра, надграждайки я с нови идеи и графични подходи, освобождавайки таланта си чрез смели визуални решения, подчертават от екипа на проекта „Плакатът работи“.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук