Плавен преход по прилагането на новите основи за изчисляване на такса битови отпадъци (ТБО) искат общините. Настояването е държавата да окаже подкрепа през следващите три години за въвеждане на новите основи – за инвестиционната компонента и за социалната поносимост на ръста на таксата. За реализирането на реформата на общините са необходими и допълнителни средства, от порядъка до 150 млн. лева, като държавна подкрепа, чрез специален фонд, например. Общините очакват още и през следващите години да имат възможността средствата за отчисления и обезпечения по Закона за управление на отпадъците да се ползват текущо през годината и да не се внасят по сметки на РИОСВ…
Информацията по темата сподели кметът на Димитровград Иво Димов, в качеството си на заместник-председател на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ). Това той направи след като с колегите му от Управителния съвет на Сдружението проведоха работна среща с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и експерти от министерството. Те дискутираха прилагането на новите основи за изчисляване на такса битови отпадъци от 1 януари 2025г., събираемостта на собствените приходи на общините, както и изпълнението на Инвестиционната програма за общините.
Вече имаме ясна картина за очертаващите се промени, приети с решение на Министерски съвет още през месец април. Новата законодателна промяна за изчисляване на ТБО ще доведе до значително увеличение на таксата за гражданите, особено на тези, живеещи в периферията и в малките населени места, алармира Димов. Очакваните повишения са между 3 и 7 пъти за големите градове и около 10-15 пъти за малките населени места, а тези на бизнеса за ТБО ще намалеят, допълва той, като настоява държавата да поеме своята отговорност.
Димов съответно подчертава, че към момента няма как да се набавят необходимите официални данни за изчисляването на ТБО по новите основи. Причината е, че НАП и НСИ отказват да предоставят подобни данни, които по настоящите регламенти са конфиденциални. Затова са необходими важни изменения в съществуващото законодателство, които да позволят на общините да прилагат новите правила по най-справедливия начин.
И понеже всичко това изисква време, най-добрият вариант е новата методика да бъде отложена с една година и да влезе в сила от началото на 2026 г. Следващата седмица продължаваме с нови срещи по темата, казва в аванс кметът на Димитровград и заместник-председател на Сдружението на общините.