Тя припомня за присъствието на вечното във временното, насочва към крайната цел на творението
Начало на Църковната нова година отбелязва Българската православна църква, чието начало започва на 1 септември. Индиктът /Обявлението/, както се нарича празникът, е свързан с ред библейски събития.
Прието е църковната година да започва в началото на септември, на прага на есента, а не на пролетта. Така е, защото от незапомнени времена началото на богослужебния ден започва вечерта, а не сутринта, т. е. с настъпването на есента, а не на пролетта. Смисълът трябва да се търси в сътворяването и раждането на света от нищото.
Празникът се свързва с паметта на Симеон Стълпник, отбелязван като Симеоновден. Той се родил през 357 г. в Мала Азия, в семейство на бедни християни. От ранна възраст Симеон бил призован от Бога. На 18 години постъпва в манастир, след което заживява като отшелник. По-късно решава да се изолира напълно от света като заживява в каменна кула, висока 40 лакти, която сам си построил. Заради това, че живеел на върха й, бил наречен Стълпник.
Обръщение за началото на Новата църковна година отправи българският патриарх Неофит:
ВЪЗЛЮБЕНИ В ГОСПОДА ЧЕДА НА СВЕТАТА НИ ЦЪРКВА,
Встъпването във всяка нова църковна година е за нас възможност за осмисляне и осъзнато съпреживяване на всичко онова, върху което се гради християнската ни вяра, стояща в основата на нашата християнска и църковна идентичност. Тази вяра се основава върху засвидетелствани от очевидци исторически събития (срв. 2 Петр. 1:16 сл.). Събития от човешката история, която – в тайнството на Боговъплъщението – е била преобразена в история богочовешка: история на Божието домостроителство за спасението на света и човека. Тези събития от свещената богочовешка история, които богослужението на Църквата Христова постоянно актуализира за нас, съставляват гръбнака на годишния богослужебен кръг, който се обновява всяка година, в първия ден на септември, за да ни направи отново причастни към стореното от Бога – в Христа – за нас и нашето спасение.
Тази наша причастност към всичко, което Господ извърши „веднъж завинаги“ (Евр. 10:10) заради нас, човеците, това постоянно актуализиране на „благоприятната Господня година“ (Лука 4:19), определят и начина, по който посрещаме и осмисляме настъпването на всеки нов индикт, отличавайки църковната от гражданската година. Ако началото на гражданската нова година обичайно свързваме с надежди за по-добри дни, за здраве и благополучие в измеренията на земното ни съществуване, то църковната година припомня за присъствието на вечното във временното, насочва мислите ни към първите основания и крайната цел на творението: „Аз съм Алфа и Омега, начало и край, – казва Господ, Който е, Който е бил и Който иде, Вседържителят“ (Откр. 1:8).
Историческото време продължава своя ход, но то е вече осмислено в светлината на пълнотата на времето, а заедно с него е осмислен и човешкият живот, намерил, в тайната на богочовечеството, своето вечно божествено предназначение. Историята и съдбините ни са „веднъж завинаги“ осветени с Пришествието в света на Самия негов Творец, Който – чрез Църквата – продължава да живее в света, защото Бог „… покори всичко под нозете Му и Го постави над всичко Глава на църквата, която е Негово тяло, пълнота на Тогова, Който изпълня всичко във всичко“ (Еф. 1:22-23).
За участие в тази пълнота на Църквата, в богочовешката реалност на нейния живот – под водителството на Всесветия Божи Дух, Който е Дух на Премъдрост и всяка истина, сме поканени всички ние.
Да бъде благословено началото на Новата църковна година!
Божият мир и Неговата велика милост, и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас!
† НЕОФИТ
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ