Пред истински парадокс са изправени бездомните у нас. По правило, те могат да бъдат настанявани до 3 месеца в годината в центрове за временно настаняване. За да стане това, хората без дом трябва да имат лична карта, за да им се издаде документ за настаняването. В картата, обаче – трябва да бъде посочен постоянен адрес, т. е. къде се води, че живее човекът. Излишно е да се подчертава, че това изобщо не кореспондира с основния смисъл за „бездомност“, изключвайки частни случаи.
За този неразрешим, донякъде – въпрос говори директорът на агенция „Социално подпомагане“ в Димитровград Жанета Желева. Ние приемаме документи на бездомните, които изпращаме в градове, където има такива центрове – в Пазарджик, Пловдив и т. н. Миналата година, например – бездомните от Димитровград Киро и Лиляна бяха в Монтана, по-миналата в Пазарджик. Липсата на лична карта е проблем. Киро и Лиляна, например – бяха настанени временно в общинското общежитие и им извадихме лични документи с този адрес, коментира Желева. Тя уточни, че такъв център към момента в област Хасково няма.
Директорът продължи, заявявайки, че адресната регистрация е проблем, не толкова средствата за документи. Агенция „Социално подпомагане“ предоставя еднократна финансова помощ за издаване на лична карта на бездомни. Впоследствие, ако лицето я загуби, повреди или му бъде открадната – повторното издаване си е за негова сметка. Директорът, все пак – уточни и, че без лична карта могат да се търсят варианти за настаняване, но трудно. Трудно, защото де факто и де юре такъв човек за държавната машина не съществува.
Насочваме бездомните към градове, където има центрове и съответно – свободни места. Там те могат да остават по 3 месеца в годината. Както може да се предполага, колегите предпочитат за зимния период да настаняват бездомни от техния си регион. Обикновено, вземат наши в края на зимата, което означава, че те си губят правото за годината, каза още Желева.