Градска библиотека „Пеньо Пенев“ приоритетно ще дигитализира свързани с Димитровград периодични издания. В процеса ще се включи и Исторически музей – Димитровград, който ще дигитализира важни документи от историята на града.
Инициативата ще стане възможна по спечелен проект „Нови възможности за съхранение и достъп до културно-историческото наследство на Димитровград“, който се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“. Водеща организация по него е Градска библиотека „Пеньо Пенев“ – Димитровград с партньори Регионална библиотека „Хр. Смирненски“ – Хасково и Исторически музей – Димитровград.
Главната цел е да се запази паметта за Димитровград през годините, обясни на пресконференция директорът на димитровградската библиотека Валентина Терзиева. Сред участниците бяха още Анна Щилянова – директор на хасковската библиотека и Николина Умурска – главен уредник в димитровградския музей, които дадоха подробности за инициативата.
Проектът ще бъде реализиран в период от 10 месеца, на стойност 25 160 лева, като подкрепата от Национален фонд „Култура“ е в размер на 20 910 лева.
Основните дейности включват закупуването, доставката и инсталацията на специализиран скенер за дигитализация, изработване на сайт и обучение, за което ще помогнат библиотекари от Регионална библиотека „Хр. Смирненски“.
След обучението сме предвидили да бъде дигитализиран тиражът на вестник „Строим Димитровград, над 300 страници от периода 1949 – 1952 г., посочи Валентина Терзиева.
Напред в бъдещето с приоритет ще бъде дигитализацията на димитровградските издания. Сред тях, освен „Строим Димитровград“, ще бъдат „Млада гвардия“, „Димитровградска правда“, „Общински вестник“ и други, както и ведомствени вестници и частни издания. Само свързаните с Димитровград са над 30 000 страници. Много от тях имат неотложна необходимост от дигитализация, за да се гарантира съхранението им. Всички те са с изтекли авторски права, допълни директорът на Градска библиотека „Пеньо Пенев“.
Ще бъдат дигитализирани и 300 страници от фонда на Историческия музей. Спряхме се на фонд „Строителство“, защото съдържа най-интересните и най-важни документи, свързани с началното изграждане на Димитровград, акцентира Николина Умурска.
Дигитализираните издания по проекта ще бъдат публични. Същото ще се отнася и за следващите, които след време ще могат да бъдат преглеждани на предстоящия да се създаде сайт. Процесът е отворен за годините напред, за да се достигне до пълна дигитализация на периодичните издания в Димитровград, както и да се разширява обхватът с други, за да са по-достъпни до по-широката публика.