Идеята е заимствана от монумента „Бригадир и бригадирка“, намирал се в парк „Пеньо Пенев“
Паметник на Първостроителите вече краси центъра на Димитровград и напомня за дните, когато се наливаха основите. Авторският поглед е на скулптора доц. Кирил Матеев, преподавател в катедрата по рисуване на Националната художествена академия.
Идеята е заимствана от монумента „Бригадир и бригадирка“, намирал се преди много години в парк „Пеньо Пенев“, но изчезнал в началото на демокрацията. Подобна, за вдигане паметник на първостроителите, инициира клубът на строителите-ветерани от Димитровград. Тя бе подета от кмета Иво Димов, за 70-годишнината на Димитровград, както писахме.
Паметникът се намира в малка зелена площ, точно срещу сградата на Община Димитровград, на бул. „Георги С. Раковски“. Няколко дни преди това в градинката бяха поставени чимове тревна площ, както и специален мраморен пиедестал, върху който монументът бе поставен днес.
Центърът е лицето на града и там е най-подходящото място за подобен род паметници. Идеята е да раздвижим пространството, на което да се радват димитровградчани и гости на града, сподели кметът Иво Димов. Градоначалникът допълни, че дейно участие при направата имаше художникът Стефан Чурчулиев.
Поаметникът изобразява момче с кирка и момиче с акордеон. Височината му е малко над два метра и тежи около 300 кг. Правен е в София от глина, след което отлят от бронз в Сопот. Струва около 33 хил. лева, дарени от „Язаки“ – България, фирмата, строила завода – „Хоризонт Иванов“ и Рорати – Димитровград.
На вътрешната снимка /отляво надясно/ – президентът на Ротари – Димитровград Росен Кузев, кметът на Димитровград Иво Димов, скулпторът Кирил Матеев, художникът Стефан Чурчулиев