За липсата на риба в река Банска или както я знаят повечето рибари в района на Димитровград и района – Добричката река, сигнализират рибари на различни места в социалната мрежа. Констатацията им е, че не само не кълве, но и не личи да има каквато и да е риба, жаби, включително.
В коментарите се посочват различни мнения, като например, че имало видри и нутрии, които плашели или нападали рибата. Други опонират, че нутриите са тревопасни, а видрите са по-често по река Марица, в която Добричката се влива. Трети допускат, че отново може да са постъпили замърсени отпадъчни води… Няма информация обаче да са откривани риби с обърнати кореми.
Потърсихме мнението на запалени рибари, които имат наблюдения през годините. И те дават логично обяснение за липсата. Рибата се качва по малките притоци, когато времето е студено и водата повиши нивото си. Тези две условия през тази година не са изпълнени, тъкмо напротив – времето се задържа много топло през по-голямата част от зимата, а река Марица не вдигна нивото си, заради липсата на валежи. Мнението е, че тази година ще е така, тъй като вече времето се затопля трайно и рибата ще остане в по-дълбоките води.
Миграцията се отнася най-вече за видовете морунаж (аклама), кефал (карабалък) и скобар (алай). По принцип, когато стане студено през зимата, те се групират и се отправят към малките рекички. Там, освен всичко друго, кормораните не могат да нападат, поради наличието на рибари.
От Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ) информираха, че през тази година не са постъпвали никакви сигнали за река Банска. Рибарите обаче са раздвоени дали по-малкото риба в Добричката река не се дължи, все пак, на отпадни води, както е ставало в предходни години. Според тях, възможно е те да са били в по-малки количества и освен топлото време и ниското ниво на водата, това също да е повлияло за качването на рибата в други притоци на река Марица.