Трифон Зарезан празнуваме на 1 февруари, по нов стил. Според етнографи, в основата на празника се крие древният култ към Дионис, почитан в древността като покровител на виното, веселието и лозята. Той е познат и с името Сабазий – тракийски бог на плодородието и виното. Елините също възприемат култа към Дионис, това правят и древните римляни, при които има Бакхус. По-късно, по време на християнството, се появява Трифон. Честванията към него напомнят и отчасти съвпадат с древния култ.
В основата на празника, явно са вплетени езически божества и ритуали. Интересно е, обаче, че християнският светец се различава от онзи Трифон, когото народът почита като закрилник на лозари и винари. Според църковното предание, Свети мъченик Трифон живял през 3 век в малоазийската област Фригия, в семейство на дълбоко вярващи християни. Посветен във вярата, той имал лечителска дарба, а в житието му не ставало дума нито за лозя, нито за вино.
Въпреки всичко, Трифон Зарезан се е утвърдил като празник на виното. Някои го честват на 1 февруари, други на 14-и, трети – и на двете дати. Според поверието, колкото вино се изпие и пролее на празника, толкова повече ще е берекетът през годината. На много места се избира цар на лозята, който зарязва първата лоза и благославя всяка къща. На Трифон Зарезан трапезата е празнична, приготвена с необходимото внимание. На нея присъстват пита, пълнена кокошка с ориз или булгур и червено вино.
Именници са Трифон, Трифона, Тричко, Радко, Радка, Лозан, Гроздан и др.