Отношенията между талант и власт разплитат на научна конференция, посветена на Пеньо Пенев

контакти

Национална научна конференция, на тема: „Талант и власт. Неща премълчавани“, посветена на 60-годишнината от смъртта на поета Пеньо Пенев, се провежда в Димитровград. Форумът организират Община Димитровград, Исторически музей, Дом-музей „Пеньо Пенев“, Национален литературен музей – София, Институт за литература към Българската академия на науките /БАН/.

В началото, приветствия произнесоха директорът на Историческия музей Елена Георгиева, заместник-кметът Яшо Минков, директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов. Програмата откри проф. д-р Алберт Бенбасат – научен ръководител на конференцията.

Властта се опитва да подчини таланта, но той е с непредвидима цена и никой не може да го купи, защото е насочен към безсмъртие. Талантът и изкуството винаги печелят. Властта е кратка, изкуството – вечно… В Димитровград духът на Пеньо Пенев и поезията му са живи. Поетът има безспорен авторитет и запазено място в сърцата на всички. Пеньо Пенев е от творците, за които правенето на поезия не е средство, а съдба. Съдбата на този гениален поет е вплетена в съдбата на Димитровград, сподели Елена Георгиева.

Радост е, че сте в нашия град, чиято може би – най-ярка емблема е Пеньо Пенев, обърна се Яшо Минков. Неговото остро перо се оказа невъзможно да бъде моделирано и смекчено. В краткия му, но богат живот, проличават ярките конфликтни взаимоотношения между таланта на твореца и властта, подчерта заместник-кметът.

Приживе, Пеньо Пенев бе оценени и неоценен. Оценен бе от хора и писатели, нееднократно подчертавали таланта, който носи. Неоцененото идва от властта, която не направи достатъчно… Убеден съм, че Пеньо Пенев, който остави значимо творчество, можеше да напише още много стойностни творби. През 90-те години той бе обявен за социалистически поет, отпаднал от учебните програми, което според мен и много сериозни литературоведи – беше грешка. Пеньо Пенев не е конюнктурен поет. Големият поет, който и да е той, не би могъл да бъде такъв. Големият творец винаги излиза извън изискванията на властта. Той създава творчество, прекрачващо границите на епохите, подчерта Атанас Капралов.

Националната научна конференция се провежда в два дни – на 18 и 19 април. Какво включва тя, вижте в програмата, на следния линк.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук