Той: Много от артефактите са увредени, други са пуснати в продажба. Само талибаните грабят музеи
212 са регистрираните предмети в колекцията на Васил Божков. Предстои да бъде назначена съдебно-археологическа експертиза, която да бъде възложена на екип от международни експерти. Налични са данни, че културно-историческата оценка на 212-те предмета е умишлено занижена. Същите са били оценени като движими паметници на културата, които не представляват национално богатство. В тази връзка, експертизата ще даде актуална оценка. Ще се изследва и произходът на всяка една от тези вещи, за да се установи дали същите са незаконно придобити. Ако се съберат достатъчно доказателства в тази насока, ще бъдат предприети съответните законови процедури за обявяването на предметите за публична държавна собственост. Това, на брифинг на Прокуратурата, съобщи говорителят й Сийка Милева.
В началото Милева поясни, че на 1 октомври приключиха действията по претърсването и изземването на вещите, имащи белези на движими културни ценности, от сградата на „Нове Холдинг“ в столицата, където се помещава музей „Васил Божков“, към фондация „Тракия“. Тя поясни, че действията са във връзка с досъдебно производство на Специализираната прокуратура, по което Васил Божков е привлечен към наказателна отговорност, за ръководене на организирана престъпна група, с цел данъчни и финансови престъпления. Претърсването е започнало на 30 януари тази година, с цялостен оглед, фотографиране и условно обозначаване на всяко едно от помещенията в сградата. Намерени и иззети са 6778 предмета, от които едва 212 са регистрираните.
Прокуратурата счита, че останалите 6566 намерени в сградата предмети се явяват незаконно придобити и държани от обвиняемия Божков, заяви Сийка Милева.
По-голяма част от предметите са съхранявани в нарушение на всякакви международни стандарти – в кашони, в кутии, найлонови торби, в насипно състояние. Върху опаковките на голяма част са намерени ръкописни бележки, обозначаващи географски области и населени места в България. Поради това считаме, че най-вероятно конкретните предмети са придобити незаконно от иманяри, продължи Милева.
Според говорителя, всички действия по разследването, свързани с изземването на вещите, са извършени при стриктно спазване на процесуалните правила и международните стандарти за съхранение, опаковане, транспортиране. Те са предадени за съхранение на Министерството на културата, Националния исторически музей и Националната художествена галерия и по думите й – са добре охранявани.
В продължение на 8 месеца прокуратурата граби и унищожава световно-историческо наследство по поръчка на Пеевски, не закъсня с реакция на фейсбук страницата си Васил Божков. Много от артефактите са увредени, други вече са пуснати в продажба на международните пазари. Това отношение към културата напълно отговаря на манталитета на Гешев и компания. Днес, в поредно нарушение на българските и международните закони, обявиха, че щели да национализират колекцията в полза на държавата…, пише той и казва още: Само талибаните грабят музеи.
На снимката: Свой ритон, за който обвиняемият бизнесмен твърди, че е видял на пазара, иззет на 2 март тази година