Откъде идват и как са избрани трите цвята – бяло, зелено, червено на националния флаг? Интерпретациите са много, един обаче е безспорният факт. Трибагреникът се налага като официален за Третата българска държава през 1879 г. Приетата тогава първа Конституция – Търновската, определя, че то е с три цвята – бял, зелен, червен, поставени хоризонтално. През 1947 г. в горния ляв край се добавя гербът на Народната република. Той остава до края на 1990 г., когато е премахнат.
До ден днешен няма категорична яснота кой от цветовете какво точно означава. В училище учеха, че бялото символизира хората и небето, зеленото – земята, червеното – кръвта и душата. Колкото и обяснението да изглежда правдоподобно, всеки може да разчита цветовете по различен начин.
Връщайки се назад в историята, първото знаме с трите цвята, подредени като днешното, се използва през 1861-1862 г. от двете Български легии на Георги Раковски. Няколко години по-късно четата на Филип Тотю също използва тези багри, но в последователност – червено, бяло, зелено. Трицветно е и знамето на букурещкия Български революционен централен комитет /БРЦК/…
Според някои, Раковски избрал за знамето трите цвята, препращайки към произхода на българите като източен народ. При всички индоирански народи трите цвята символизират едно и също – основните съсловия на обществото. Бяло – духовенство, зелено – работници, червено – войници. Трите цвята са разположени хоризонтално, което също не случайно. Подредбата символизира разделението на тези съсловия и разликата в йерархично отношение.
На първо място в Българския флаг е поставен белият цвят – символ на духа и духовността. Макар войнствен по принуда, но по същност миролюбив народ, червеното стои най-отдолу на балгарското знаме. Интересно е че във време на война, то се обръща обратно, т. е. с червеният цвят става доминантен. Така флагът наистина се превръща в символ на националната идентичност, древен произход и народностна мощ, според някои.
Панславянските цветове са червено, синьо и бяло. Има ги върху флаговете на повечето славянски държави, символизирайки общия произход на славянските народи. Държавите, използващи само и единствено трите панславянски цвята на съвременните си знамена, са Русия, Сърбия, Хърватия, Словения, Чехия, Словакия.
Самарското знаме, например, е български боен флаг, национална светиня. Основните цветове по него са червен, бял и син. То е ушито в град Самара, Русия, дарено на Българското опълчение по време на Освободителната война. По-късно синият цвят, във вече официалното знаме на държавата, бива заместен със зелен. Изцяло зелено е знамето на българските хайдути, с лъв на него. Такова е и Априлското с надпис „Свобода или смърт”. В този цвят може да се потърси закодиран произхода на националното знаме, а оттам – на българския народ.