Министерството на здравеопазването стартира Национална информационна кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията „Да! За живот!“. Тя стартира на 5 ноември, а активната й част продължава до 5 декември, като целта е да се повиши осведомеността на обществото за същността и значението на органното донорство.
В рамките на инициативата са отпечатани 50 000 броя „донорски карти“, попълването на които няма юридическа стойност, а единствено оказва волята на техните притежатели, посочват на сайта на кампанията zajivot.bg.
Картите, които имат две страни, могат да бъдат разпечатани от посочения сайт, ще се разпространяват и в областните градове. На всяка една е оставено място за попълване на трите имена на желаещия, подпис, данни за контакт, както и уточнение, че той трябва да я носи винаги със себе си. Тази карта изразява вашето съгласие да бъдете донор, е изписано на нея.
В Хасково, например, 1000 карти са осигурени за Регионалната здравна инспекция /РЗИ/. Предоставени са на Българския червен кръст /БЧК/ в областния град, по чиято линия, чрез доброволци, ще се разпространяват на различни събития. Могат да се вземат и на място, обясни директорът на РЗИ д-р Соня Димитрова.
Какъв е смисълът от тази карта, след като няма юридическа стойност? С картата човек изразява съгласие да бъде донор на органи, в случай на настъпване на мозъчна смърт. Картата, понеже няма юридическа стойност, единствено информира семейството и близките за волята. Близките, в крайна сметка, вземат решение дали конкретният човек да стане донор, каквото е законовото изискване, nезависимо дали е попълнил карта или не, стана ясно от разговор с директора на БЧК – Хасково Минка Мечеринкова.
Самата кампания не претендира за нещо повече от това да се предизвика дебат по темата, но може би, наближава времето и за законови промени. На фона, че от 28 държави-членки на Европейския съюз, страната ни заема 28-мо място по брой трансплантирани хора на милион население.