Първи паметник на великия щангист Наим Сюлейманоглу бе открит днес на центъра на Момчилград. Хиляди се събраха, за да присъстват на церемонията, съобщават от Община Момчилград.
„Наим никога не забрави родния край – и когато беше на върха на спортната си кариера, и когато вече не беше активен състезател. Той никога не прекъсна връзката с корените си. И за това духът му винаги ще остане тук в Момчилград“, заяви в словото си кметът на общината Сунай Хасан.
Идеята за издигане на паметника се е родила спонтанно и е била подкрепена от местната общественост. Идейният проект за него е на момчилградския художник Камбер Камбер и на скулптора Шукрю Мустафа, който е родом от село Кос. Автори на паметника са Шюкрю Мустафа и колегата му Бехчед Данаджъ. Фигурата е от бронз и висока е 2,20 м. Постаментът е 4-метров и е облицован с мрамор от Измир. Паметникът е издигнат пред новопостроения спортен комплекс, носещ името на великия щангист.
„През 1986 година България изпрати Наум Шаламанов от тук, но днес той се връща с този паметник като Наим Сюлейманоглу“, заяви братът на шампиона Мухарем Сюлейманоглу.
„Преживял разделението в родината ни в най-тежката му форма, асимилационната държавна политика в най-уродливата й форма, Наим наред със спортните си победи, ни остави уроци по човешко достойнство и мъжество. Наим ни научи как може една кауза да обединява и да прави хората по-силни“, заяви лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ, който бе сред многото официални гости.
Наим е роден през 1967 г. в момчилградското село Птичар, в семейство на български турци. Той печели три олимпийски титли, става седем пъти световен шампион и подобрява 46 пъти световни рекорди във вдигането на тежести.
Започва да тренира вдигане на тежести от ранна възраст. През 1983 г. за пръв път подобрява световен рекорд. На следващата година няма възможност да участва в Олимпиадата в Лос Анджелис, тъй като е бойкотирана от България и други съюзници на СССР. По време на Възродителния процес името му е променено на Наум Шаламанов. На Световната купа в Мелбърн през 1986 г. успява да емигрира в Турция. Получава турско гражданство и променя името си на Наим Сюлейманоглу… Здравето на легендата се влошава сериозно в края на септември 2017 г., умира на 18 ноември същата година.