Над 2.4 милиона българи обмислят туристическо пътуване или почивка у нас тази зима
Известна аномалия се появява около Коледа с почивните дни. Тя е свързана с влязлото преди години решение да няма отработване, а почивен да бъде само понеделникът, когато празникът се пада през уикенда.
Трите празнични дни са на 24, 25 и 26 декември – вторник, сряда и четвъртък. Това означава, че работни са 23 и 27 декември – понеделник и петък, след което идват почивните събота и неделя – 28 и 29 декември.
Желаещите да почиват и на 23, и на 27 декември имат два варианта, ако решат, че не искат да накъсват почивката си, като бъдат на работа. Първият е да вземат отпуск и да забравят за ангажиментите за пълна цяла седмица, добавяйки и още два предходни дни – 21 и 22 декември – събота и неделя. Вторият вариант е болничен. Дано се налага по-малко, но варианта свързваме с разразилите скоро дискусии около фалшивите болнични. Няма да е чудно именно в този период техният брой да се увеличи рязко.
Още по-дълга става почивката, ако слеете и работните 30 и 31 декември – понеделник и вторник, когато посрещаме Нова година. Така ще почивате от 21 декември 2019-а до 1 януари 2020 г., включително. 2 и 3 януари се падат в четвъртък и петък, а 4 и 5 януари – събота и неделя… Ако добавите и тях, почивката става още по-дълга. Какъв вариант ще предпочетете, изборът е ваш.
Над 2.4 милиона са онези, които обмислят туристическо пътуване или почивка у нас тази зима – за предстоящите празници или за зимния сезон въобще. Българските зимни курорти и културно-историческите дестинации са закономерно по-предпочитани от чуждестранните. Условията за туризъм в зимните курорти у нас като цяло се подобряват, според мнението на българите. СПА или културно-исторически туризъм пък е избиран по-често пред ски и зимни спортове. Планиращите пътуване тази зима са преценили, че ще са им нужни около 1000 лв. Който ще пътува у нас по Коледа и Нова година, е заделил за това средно 5 дни. Пътуването в чужбина за празниците се очаква да бъде средно 9 дни. Това са основните изводи от проучване на Галъп интернешънъл“.