На среща с министъра на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков и неговите заместници Веселина Терзийска и Ангелина Бонева ръководството на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) изложи своята позиция по проблемите, възникнали около първата покана за финансиране на проекти за енергийно обновяване на жилищни сгради, финансирана от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Въпросът бе обсъден сериозно и във всичките му аспекти по време на последното заседание на Управителния съвет (УС) на Сдружението. Заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Димитровград Иво Димов ги изложи пред екипа на министър Цеков.
Общинските ръководства проявяват разбиране към сериозното безпокойство на множеството граждани и общини, предизвикано от класирането на проектите за енергийно обновяване на жилищните сгради и смятат, че е нужно да бъде даден адекватен отговор за причините, довели до напрежение в обществото. НСОРБ счита, че в публичния дебат трябва да се включи и Агенцията за устойчиво енергийно регулиране, която е компетентен орган за валидиране на обективността на сертификатите за енергийна ефективност, около които се породиха спорове.
НСОРБ счита, че трайното решаване на проблемите, свързани с енергийното обновяване на жилищния фонд, трябва да бъде търсено с реализирането на национална програма с прозрачни, достъпни и своевременно огласени правила за подкрепа на собствениците на жилища.
Малко по-рано същия ден, преди срещата при министъра, кметът на Карлово и член на УС на НСОРБ Емил Кабаиванов коментира пред БНР, че предложението е за пълен одит на енергийните сертификати. Другите предложения са за разработване на 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Но за решаването на въпроса с качеството на жилищния фонд, е нужна и 10-годишна национална програма. Тогава ще може да говорим за ново качество на живот, енергийно спестяване и зелени сертификати, уточни кметът на Карлово и добави, че за реализирането й са необходими не само европейски средства, а и финансиране от държавния бюджет.
На самата среща министърът обърна внимание, че що се отнася до съмненията в истинността на енергийните сертификати, министерството и общините разбират, че проверка на над 3 600 енергийни обследвания не е възможна. Затова по-важно би било да се търси прагматичен подход за решаване на проблема, макар и за по-продължителен период. МРРБ извършва проверки по всички получени сигнали. Техническите грешки се отстраняват, а възникналите съмнения за достоверност на издадените сертификати за енергийно обследване се препращат на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) за проверка по компетентност.
Андрей Цеков изрази мнението, че по-важно от търсенето на „реванш“ е насочването на вниманието в посока на възможностите, които държавата би могла да акумулира, за да отговори на тази остра обществена потребност, каквато е санирането. Министърът и кметовете бяха единодушни, че в този процес трябва да участват отговорно повече институции, съобщават от Сдружението на общините на чиято страница може да видите повече подробности.
Нашето предложение към министър Цеков е държавата да разработи нова Национална програма с 3 годишен хоризонт и териториално измерение, с прозрачни и открити критерии, която да удовлетвори всички граждани, заявили желание домовете им да бъдат енергийно обновени, написа на профила си малко по-късно кметът на Димитровград Иво Димов. Той изрази надежда, че разговорът ще продължи в същия конструктивен тон и в интерес на хилядите граждани, които останаха неудовлетворени и разочаровани от първия етап на процедурата за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд.