Общината ограничава разходи, предлага актуализиране на два данъка

контакти

Дал съм указание до всички второстепенни разпоредители с бюджетни средства да ограничат до максимум разходите си и да предприемат плащане за най-неотложните неща. В рамките на следващите два месеца ще има стриктна финансова дисциплина, свързана с ограничаване на голяма част от разходите, за да ограничим и дефицита, коментира кметът на община Димитровград Иво Димов.

Той добави, че по проекти има раздадени временни безлихвени заеми, а тяхното връщане зависи от управляващите органи, които по думите му, към момента не работят добре. Отделно според него са налагани абсурдни финансови корекции. По темата даде пример, че на Общината е наложена финансова корекция, защото по проект заложила ландшафт архитект да е магистър. Условието било ограничаващо, можело да бъде и бакалавър. В същото време обаче инженери или архитекти трябва да са магистри. Затова следва обжалване на тази финансова корекция… Димов продължи и със скока на минималната работна заплата, което води до скок в пъти на фонд работна заплата…

Откакто съм кмет от 2011 г. ставките на данъците и таксите почти не са променяни. За съжаление обаче, идва време, в което трябва да актуализираме поне част от ставките. Вероятно през декември месец ще предложа на Общинския съвет промяната на данък недвижими имоти и такса придобиване. Това е единственото, което ще актуализираме тази година. Ще запазим ставката за такса битови отпадъци, обясни кметът Иво Димов, предвид, че от по-следващата година се очаква нова методика – замърсителят плаща. По предложението за увеличение на данък недвижими имоти конкретизира, че сумите са символични – от 5 до 25 лева на година на имот, макар да подчерта, че не е приятно да се вдигат данъци. Това е най-малкото, което можем да направим, след близо 13 години задържане на ставките на данъците, подчерта градоначалникът.

Сумите зависят от големината на имота и в коя зона се намира. 4 са например зоните в Димитровград, заедно населените места достигат до 8-а зона.

Допълнителни подробности даде началникът на общинския отдел „Приходи“ Росен Кузев. Той обясни, че данъкът върху недвижимите имоти в България е в границите от 0.1 до 4.5 промила. За повечето общини той е 2-2.5 промила. Средно за страната е 3 промила. Ние от 2 предлагаме да се вдигне 3 промила, посочи Кузев.

Придобиване – това е данъкът, заплащан от всяко лице, придобиващо движимо имущество, съответно, при недвижимото – покупко-продажба на имоти. Тук законодателят е казал, че данък придобиване е от 0.1 до 3 на сто (процента). Тук предлагаме от 2.5 да стане 3 процента, продължи Росен Кузев. Той продължи с примери, като съпоставка при сегашното положение и след евентуалното увеличение на данък недвижими имоти. Междувременно уточни, че ако даден апартамент е основно жилище на собственика – данъкът пада наполовина. Ето някои примери, които даде:

  • Първа зона – 82 кв. тухлен апартамент на ул. „Кирил и Методий“, 10 кв. таван, 10 кв. мазе, с данъчна оценка 26 хил. лева – сега максималният данък е 53.12 лева, ако е основно жилище – този данък пада наполовина – 26.5 лева за цяла година. При увеличението от 2 на 3 промила, пълният данък ще стане 79.67 лева, увеличението е с 26.65 лева, ако е основно, пада наполовина.
  • Първа зона – панелен блок на ул. „Христо Смирненски“, данъчната оценка е 17 600 лева. Пълният данък е 35 лева, ако е основно жилище, е 17 лева. При 3 промила става 52 лева, увеличението е 17 лева на пълния данък.
  • Втора зона – панелен блок в кв. „Славянски“, с данъчна оценка 14 600 лева – там данъкът е 29 лева на годишна база. При 3 промила става 43 лева, увеличение с 14 лева при пълен данък.
  • Трета зона – панелен блок до кръговото на „Тракия“, 8000 лева данъчна оценка – 16 лева годишен данък, с увеличението – нагоре с 8 лева.
  • Пета категория в Ябълково – декар земя, 124 кв. м къща, 127 кв. м допълнителни постройки, 9800 лева данъчна оценка. При 2 промила, ако не е основно жилище – 19.6 лева на година, при увеличението ще стане 29.4 лева.
  • Последна категория, в Малко Асеново – декар и половина земя, къща 75 кв., гараж, данъчната оценка пада на 4900 лева. Сега данъкът е 9.85 лева, като сложим основно жилище – става 4.6 лева за цяла година, с предлаганото увеличение – 14.78 лева на година, при пълен данък.

Началникът на отдел „Проходи“ продължи, че за 2023-та и 2024 г. годишният облог от данъчно имущество е малко над 1.2 млн. лева. При завишаване на 3 промила ще достигне 1.9 млн., т. е. допълнителните приходи ще са под 700 хил. лева.

По темата кметът на Димитровград каза, че общинският бюджет сега е над 80 млн. лева, но в него влизат преходни остатъци, финансирани от държавата дейности… Един от основните приходоизточници на Общината добавя 1.2 млн. лева и затова е трудно да се изпълнят всички искания, зависещи от финансови средства.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

1 КОМЕНТАР

  1. „Началникът на отдел „Проходи“?! продължи, че за 2023-та и 2024 г. годишният облог?! от данъчно имущество е малко над 1.2 млн. лева.“

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук