В момента се изготвят новите планове за управления на риска от наводнения в България, които вървят с две години закъснение. Те трябваше да са влезли в сила в началото на 2022 г. Няма изгледи скоро да станат готови… Но големият проблем е, че освен всичко друго, ние и сега имаме стари действащи планове за управление риска от наводнения. Мерките в тях въобще не се спазват, направи в студиото на NOVA стряскащата констатация инж. Димитър Куманов, строителен инженер-конструктор, след наводненията по Южното Черноморие. Потопът наистина е невъобразим, няма спор, заяви той, но трябва да се планират мерките, каквито на хартия има.
Куманов направи и друга тревожна констатация, че каквато ни е поддръжката на пътищата, такава е и на мостовете. Страхувам се, акцентира той, че мостовете са още по-неглижирани, защото дупките по пътищата ги усещаш и се възмущаваш…
Строителният инженер даде пример с мостове по магистрала „Тракия“, на които по гредите отдолу стърчат корозирали железа и бетон. По думите му, с човешка намеса също се допринася за негативни ефекти, като посочи, че по поречието на Марица има подкопани от водата мостове, след маскирано като почистване изгребване на баластра и пясък.
В разговора в студиото участваха още Снежанка Балабанова, ръководител секция „Хидрологични прогнози” в НИМХ и климатологът Христо Попов, които коментираха климатичните изменения и какви инфраструктурни решения се вземат.