Новите планове за риска от наводнения закъсняват, старите не се спазват, според строителен инженер

В момента се изготвят новите планове за управления на риска от наводнения в България, които вървят с две години закъснение. Те трябваше да са влезли в сила в началото на 2022 г. Няма изгледи скоро да станат готови… Но големият проблем е, че освен всичко друго, ние и сега имаме стари действащи планове за управление риска от наводнения. Мерките в тях въобще не се спазват, направи в студиото на NOVA стряскащата констатация инж. Димитър Куманов, строителен инженер-конструктор, след наводненията по Южното Черноморие. Потопът наистина е невъобразим, няма спор, заяви той, но трябва да се планират мерките, каквито на хартия има.

Куманов направи и друга тревожна констатация, че каквато ни е поддръжката на пътищата, такава е и на мостовете. Страхувам се, акцентира той, че мостовете са още по-неглижирани, защото дупките по пътищата ги усещаш и се възмущаваш…

Строителният инженер даде пример с мостове по магистрала „Тракия“, на които по гредите отдолу стърчат корозирали железа и бетон. По думите му, с човешка намеса също се допринася за негативни ефекти, като посочи, че по поречието на Марица има подкопани от водата мостове, след маскирано като почистване изгребване на баластра и пясък.

В разговора в студиото участваха още Снежанка Балабанова, ръководител секция „Хидрологични прогнози” в НИМХ и климатологът Христо Попов, които коментираха климатичните изменения и какви инфраструктурни решения се вземат.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук