Нилски крокодил и страшна костенурка ще живеят в Димитровград

Нилски крокодил и страшна алигаторова костенурка се очаква да заживеят скоро в Димитровград. Обещанието е те да са сред новите обитатели, след реализирането на проекта за разширяване на действащия зоокът в парк „Вапцаров“. Това стана ясно при презентация днес на заседанието на Общинския съвет. Тя бе представена от Емилия Тончева, ръководител на екипа, разработил планираното развитие на зоологическата градина – зоокът за следващия 10-годишен период. По темата ОбС одобри „План за развитие на зоокът – Димитровград за периода от 2024-та до 2034 г. (точка 6 от дневния ред)

Нилският крокодил и алигаторовата костенурка ще допълват екзотичната част. Те са включени като екземпляри, които са били конфискувани. Идеята е да се превърнат в посланици, чрез които да се комуникира с обществеността за превенция срещу престъпленията с природа и животни. В тази връзка ще бъдат подготвяни образователни програми. Предвиждат се и различни събития на значими дати, работа с доброволци и стажантски програми, посочи Емилия Тончева.

Димитровград попада в обхвата на Оперативна програма „Околна среда“, заедно със 17 общини. Тези 18 общини ще получат финансиране по програмата за дейности, свързани със зоологическите градини, обясни кметът на Димитровград Иво Димов. Очакваната прогнозна стойност на проекта е около 4 млн. лева. Ще направим всичко възможно да защитим този проект и дейностите по него, за да разполага Димитровград с уникално бижу. Това допълни Димов и припомни, че започва и благоустрояването на парк „Вапцаров“, който ще се превърне в атрактивно място за отдих и различни дейности.

Предстои цялостна реконструкция на зоокъта и известно негово разширение. Идеята е той да отговаря напълно на съвременните очаквания и стандарти.

Сред видовете ще бъдат такива, които се срещат в обявените в региона защитени територии, с включване на образователни дейности в тази посока. Предвидени са два главни посетителски центъра. Ще има още ветеринарен стационар и образователни кътове.

Няколко ще бъдат зоните за животни. Част от тях – за емблематични за региона видове. Ще се обособи място за мечките, елените-лопатари, езеро с голяма волиера. В преходни зони – за видове птици, като белошипа ветрушка, синявица, пчелояд, черна каня, късопръст ястреб, видове от семейство чаплови, ибисови… Предвижда сред обитателите да има и фламинго, като нов вид, който отскоро предпочита да гнезди и в България. Уверението е, че ще бъдат осигурени оптималните условия за отглеждането на животните.

 



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук