Ние, потребителите: 85% търсят стоки на промоция

85% от българите са пазарували по-евтини стоки или като обявени за такива, според данни от онлайн платформата „Ние, потребителите”.

Близо 68% от българите признават, че макар и рядко, правят покупка само заради съобщение за намаление. Водещи при вземането на решението са потребността от продукта или хипотетичната възможност да имат потребност от него в близко бъдеще. Заради атрактивни отстъпки преобладаващата част от хората биха пазарували от непознат магазин само след проучване на търговеца или препоръка от познат.

Това каза в сутрешния блок на БНТ основателят на онлайн платформата Габриела Руменова. Позова се на данни от специално проведена анкета на тема: Как пазарувате от кампании за намаления? Тя уточни, че в проучването са участвали над 1200 респондента, то не е представително и е по метода на отзовалите се.

Според участвалите в анкетата, най-честите търговски нарушения при кампании за намаления са, че стоката изобщо не е продавана на по-високата цена, неправилно е изчислен процентът на отстъпката и че цената е намалена, след като предварително е била вдигната.

В отворен отговор на въпроса: “Склонни ли сте да рискувате да купите от непознати за Вас търговци, ако ви предлагат атрактивни отстъпки”, участвалите в проучването са посочили още, че биха купили от непознати търговци заради намаление, но само при наличието на добри отзиви на други потребители или на възможност за преглед на пратката преди заплащане.

Извън предложените отговори на въпроса: “Когато сте били подвеждани при покупки от намаления, търговците са действали така: …”, респондентите са добавили и варианти, като изобщо я няма стоката, отстъпката не беше отразена на касата, скрити условия и др.

Някои отговори на въпроса: “Какво би повишило доверието ви в кампаниите за намаление”, са:

  • коректност на търговците при обявяване и прилагане на отстъпките, ясни правила на кампанията;
  • реални намаления, а не търговски трикове;
  • истински намаления с отстъпки от 30 до 70%;
  • да не чистят застояла стока;
  • отзиви, подробно описани характеристики на продукта, снимки;
  • максималната прозрачност, която търговецът предоставя за себе си и услугите си;
  • намаленията да бъдат истински, а не предварително увеличени цени и уж направено намаление;
  • повече информация за наличности и бърза реакция от контролни органи, включително незабавно подаване на сигнал и проверка при нередности.

Габриела Руменова препоръча при използването на пиротехника, да се проверява за наличието на информация за производител, за евентуално нарушен външен вид и да се спазват указанията за употреба. При покупката на храни, особено на промоция, да се следи за изтекъл или изтичащ срок на годност, а алкохол да се пазарува само от легитимни търговци.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук