„НЕОХИМ“ ПРЕДОСТАВИ МЕДИЦИНСКА АПАРАТУРА НА МБАЛ ХАСКОВО

[quote]С ТЕХНИКАТА СЕ ДИАГНОСТИЦИРАТ СЛУХОВИ УВРЕЖДАНИЯ[/quote]

„Неохим” АД предостави за безвъзмездно ползване на МБАЛ – Хасково два апарата за диагностика на слухови увреждания, които ще се ползват в отделението УНГ. Това са тимпанометър и апарат за измерване на евокирани мозъчни потенциали и електро акустични емисии. С жеста си „Неохим” АД за пореден път затвърди името си на една от социално отговорните компании в региона, коментират оттам.

Апаратите са неинвазивни обективни методики,  които ще позволят на оториноларинголозите да извършват скрининг и диагностика на новородени и на деца в ранна детска възраст със слухови увреждания.

Тимпанометърът носи информация за състоянието на тъпанчевата мембрана, на веригата от слухови костици, на евстахиевата тръба и подвижността на самата тъпанчева мембрана. Изследването е безболезнено, без предварителна подготовка,  обясни д-р Ангел Недев, началник на УНГ отделението. Подава се звуково дразнение в ушния канал, който се отразява в тъпанчевата мембрана и апаратът измерва налягането на самата мембрана и отговора, който се появява като диаграма на апарата.  Използва се за диагностика на серозен отит, който се получава вследствие на възпалителни заболявания или обструкция на носа, и при който се задържа течност в средното ухо и заглъхват ушите. При децата проблемът най-често е с т. нар. трета сливица.  С този апарат, точно за една минута можем да поставим точната диагноза, и да се произнесем – има или няма увреждане, и в каква степен е, каза д-р Недев.

Другият апарат, който ни бе предоставен от „Неохим”, е за отоакустични емисии и е с голяма диагностична точност –  около 99 %.  Състои се от хардуерен модул и софтуерен диск, който се вкарва в компютъра . На екрана излизат диаграмите, които ни носят информативна стойност. Той се използва за неонатална диагностика. Детето е седирано /под упойка/, електродите се залепват на определени места на главата, със слушалките се подава звуково дразнение и се записва отговорът на мозъчната кора. С тимпанометъра, когато детето е под седем месеца, ние не можем да го изследваме.  А с този апарат още от раждането можем да диагностицираме има ли слухово увреждане и в каква степен е то.  Важно е, да се открие колкото се може по-рано. Детето за да може да говори, то първо трябва да може да чува, поясни д-р Недев.

Имаме подобен тимпанометър, но стар модел на същата фирма. Вторият апарат е нов за отделението. При доста ръководства съм го искал, но досега не ни е бил предоставен и закупуван, добави той.

Приемаме с благодарност жеста на „Неохим”.  И двата апарата ще вършат много добра работа на отделението, коментира директорът на МБАЛ – Хасково – д-р Георги Гелов. УНГ е основен център за областта, с добра натоваряемост и новата апаратура е още една предпоставка за оптимизиране на дейността в полза на пациентите, каза още д-р Гелов.

На снимката: д-р Христов, демонстриращ единия от апаратите



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук