Предлагат бюлетините да се броят по друг начин

Обсъждат промени за спиране избора на Сарафов и изменения в Закона за вероизповеданията

контакти

Изменения в Изборния кодекс прие парламентарната Правна комисия на първо свое гласуване. В една част от тях се предвижда бюлетините от изборите да се броят по различен от сегашния начин. Пет са общо приетите на първо четене законопроекти за промени в Изборния кодекс. Те са свързани с начина на гласуване, броенето на гласовете и състава на Централната избирателна комисия. Законопроектите са на ИТН, „Възраждане“, БСП, два са от народни представители, които са от ПП-ДБ.

Проектът на „Продължаваме промяната“ предвижда да няма ръчно броене на бюлетини, а вотът да бъде отчитан чрез сканиращи машини. От БСП предлагат броенето на бюлетини да става в регионални преброителни центрове, предава БНР. Има предложение за обновяване на състава на Централната избирателна комисия след всеки състав, за да съответства той на актуалното състояние на парламента.

Предвижда се изборните бюлетини вече да не се броят в секционните избирателни комисии, а в преброителни центрове. Според законопроекта, страната се разделя на преброителни участъци с до 20 000 избиратели. Целта е да се сведат до минимум грешките и злоупотребите при отчитането на вота с хартиено и машинно гласуване, посочват от „Да, България“. Оттам поясняват още, че Правната комисия прие на първо гласуване предложените от ПП-ДБ промени в Закона за съдебната власт, които целят спиране на процедурата за избор на Сарафов за главен прокурор.

С гласовете на всички парламентарни групи ресорната комисия по конституционни и правни въпроси прие на първо четене трите законопроекта – на „Възраждане“, ИТН и ПП-ДБ – за промени в Закона за съдебната власт. С тях ще се позволи спиране на процедурата за избор на главен прокурор на единствения кандидат – изпълняващия функциите Борислав Сарафов, пояснява actualno.com.

Междувременно, на първо четене бяха приети и три законопроекта за промяна в Закона за вероизповеданията, внесени поотделно от ГЕРБ, „Възраждане“ и БСП. С тях Българската православна църква – Българска патриаршия, се обявява за единствен представител на източното православие в България. Законът за вероизповеданията влезе в дневния ред, след решението на Върховния касационен съд да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква.

Не е изключено още утре или в рамките на тази седмица всички законопроекти, обсъдени днес от правната комисия – за Изборния кодекс, за вероизповеданията и за закона за съдебната власт, да са част и от дневния ред на депутатите.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук