Темата за евентуалната смяна на финансовия министър ще стане актуална в средата на януари, прогнозира бившият финансов министър Симеон Дянков и дори посочи точно – 15 януари. Датата той обвърза с очаквано според него забавяне поне с две години за влизане на България в еврозоната, заради висока годишна инфлация.
В началото на разговора, в студиото на bTV, той потвърди констатацията, че България остава на дъното в ЕС по доходи, но не се съгласи със скорошна констатация на премиера Николай Денков, че е така заради постната пица, прилагана 10 години от ГЕРБ.
Акад. Денков си върши добре работата като премиер, но сега, като почна напоследък да влиза в темата за финансите, се вижда че не разбира и не само по тази тема, по много от темите, например „Лукойл“… Постната пица през предишната криза беше необходима, за да може България да мине през този кризисен период и да излезе от другата страна с нисък дефицит и с ниски данъци, което го направихме. В момента няма такава криза, но по необясними за мен причини имаме по-голям дефицит, коментира Дянков.
На въпрос от студиото, ако през примера за постната пица можем да си представим бюджета на финансовия министър Асен Василев, как би изглеждал, Симеон Дянков отговори: Изглежда, като все едно сутрин на закуска да имате торта „Гараш“ и след това да нямате нищо за храна на обяд, вечеря и следващите дни. Просто харчи се изведнъж всичко, докато дотолкова си се наял и преял, че няма вече пари за нататък.
Според него, проектобюджет 2024 е абсолютно нереалистичен в приходната си част и няма никакъв начин да се изпълни. По думите му, предлагат се твърде много неща през приходната част, много повече откогато и да било в миналото. Обещават се захаросани изделия в началото и след това, някъде март-април, ще се види, че този бюджет не може да се изпълни. А това ще означава, че през април Европейската комисия ще каже, че не сме близо до еврозоната.
Те ще ни кажат и преди това, тогава просто ще го констатират този нереалистичен бюджет. Това означава, че от януари до април ще се харчи сериозно, ще се обещава много. Ако дотогава издържи сглобката и има ново правителство в рамките на този парламент, внезапно ще се окаже, че няма достатъчно пари за социални и други нужди, пак няма да се инвестира в инфраструктура и ще стане голям проблем. Само че дотогава Асен Василев няма да е финансов министър. Вие се справяйте ще стане ситуацията, предположи Симеон Дянков.
За еврозоната за 2025 г. ще ни спре инфлацията. Ще се загубят две години – най-рано 2027 г., допълни бившият финансов министър и продължи: Влизането в еврозоната няма да ни се случи скоро. Официално това ще го знаем през април, но ние още на 15 януари ще знаем и годишната инфлация и още тогава ще е ясно, че няма да влезем в еврозоната. На въпроса кога ще е време за разговори за нов финансов министър – 15 януари, ако наистина е темата за еврозоната. Тогава ще се знае последната инфлация – тя излиза на 15-о число рано сутринта – очакваме промени, многозначително заяви финансистът.
Симеон Дянков сподели, че днес ще има среща с ръководството на ГЕРБ, за да обсъдят финансовата политика. Препоръките му са, че не можем да си позволим 3% дефицит. Той препоръчва да се следват два критерия при одобрението на бюджета – дефицит от 2%, за да вървим към стабилност в публичните финанси, както и приходите да се увеличават само с номинален икономически ръст.