Преговорите ще имат все по-решаващо значение, заради новите силни държави и изтъняващата граница между войната и мира, казва Делян Балев
С първо място в раздел „Дипломация“ на студентския конкурс „Светът между войната и мира – 75 години от победата над хитлерофашизма“ бе отличен българският студент Делян Балев. Той е от Димитровград, където завършва ПЕГ „Д-р Иван Богоров“. В момента е трети курс в най-стария държавен университет в Санкт Петербург, създаден през 1724 г. Учи във факултета по Международни отношения.
Конкурсът е национален, придобил международен характер, тъй като в него са участвали студенти от България, Русия и Великобритания. В него димитровградчанинът представи доклад, на тема „Дипломатическо начало на Втората световна война“. Освен в „Дипломация“, участниците представиха доклади в раздели „Геополитика“, ‚Военна история“… Организиран е от Фондация „Устойчиво развитие за България“, Студентски съвет на ВСУ „Черноризец Храбър“ и Организационния комитет в състав: Национално представителство на студентските съвети в България, Съюза на учените в България, Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти, Сдружение „Български антифашистки съюз“, Сдружение на приятелите на Русия „Ал. Невски“, Представителството на Россътрудничество в България – Руския културно-информационен център, Союз друзей Болгарии – Москва, под патронажа на Посолството на Руската Федерация в Република България.
Дипломацията е сфера, в която се старая да се развивам и този конкурс беше голяма възможност. Награда е много специална за мен, защото ми дава вяра, че се движа в правилна посока. Щастлив съм и доволен, че журито бе съставено от известни и утвърдени доктори, професори, доценти – хора, доказали се в историческите науки и международните отношения, споделя Делян Балев. Сред тях генералният консул на Руската федерация във Варна Владимир Климанов – дипломатически представител на журито, проф. д-р Нина Дюлгерова, проф. Андрей Андреев, проф. д-р Ваня Добрева, доц. д-р Благовеста Иванова, проф. д-р Дарина Григорова, доц. д-р Тихомир Стойчев. Съответно, научни консултации са провели кандидатите на историческите науки проф. Юрий Никофоров и Евгений Спицын.
Студентът споделя, че е избрал да учи в Русия, защото предлага големи възможности за придобиване на знания и бъдеща реализация, а и да бъде в Петербург му е мечта от гимназията. На следващо място, предоставя се безплатно и качествено обучение, без да ти се налага да теглиш кредити и да те задължават да оставаш да работиш, след като завършиш. Предоставя се и безплатна година за изучаване на руски език, каквато била осигурена и на него, за адаптиране със средата, културата, хората.
В Санктпетербургския държавен университет нивото на образованието е изключително високо. Буквално, уча 7 дни в седмицата. Имам лекции и семинари до събота, в неделя довършвам с материала, споделя Балев. След завършването си той все още не е решил как ще продължи обучението си. Твърдо е решил обаче да запише магистратура, като подчертава, че дипломата от държавния университет ще му отвори вратите за учебни заведения по целия свят.
Както винаги, светът се намира в крехко състояние, между войната и мира, но тази граница не трябва да бъде прекрачвана. В наше време се разделя все повече и повече и много държави по земното кълбо започват да набират сили, а други вече са се утвърдили, като Русия, Турция, Индия, Китай, Япония и до голяма степен Европейският съюз. По времето на Студената война, до 1989 г. светът бе биполярен, когато водещи бяха само СССР и САЩ. След разпада на Съветския съюз, стана монополярен, с единствен хегемон САЩ, до 2008 г., когато настъпи финансовата криза и много други страни започнаха да набират сили, за да видим света днес многополярен. Колкото повече свръх държави има, толкова повече войната става възможна. Вероятност за избуяване на фашизъм и други радикални движения има в страни, които не са световни лидери, но имат потенциала да бъдат. Затова преговорите ще имат все по-решаващо значение, убеден е бъдещият дипломат.