Прогресът е важен, но трябва да помним личностите си и добрите примери от славната ни история
Тенчо Тенчев е певец на народни песни от близо 15 години. Роден е на 9 октомври 1986 г. в Димитровград. Живее в село Злато поле, където, от близо 8 години е секретар на читалище „Просвета 1921“. Ръководител е и на детска вокална група за народно пеене „Златополче“. Завършил е „Народно пеене“ в СОУ „Васил Левски“. Носител е на призовете „Пазител на традициите“, „Фолклорен глас на годината“, печелил много отличия от различни фолклорни конкурси през годините.
Районният празник „Поклон будители народни“ ще бъде организиран днес в Злато поле. Той ще се проведе в салона на читалището от 15:00 часа. Ред прояви са организирани и на много други места в община Димитровград, за да бъде отбелязан Денят на народните будители.
- Течно, като млад човек, как възприемаш, празника на народните будители?
- Това е един от най-светлите български празници и трябва да го честват хората от всички поколения. Свързваме го с велики имена, като светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Иван Вазов и още много други, които не трябва да забравяме. В Деня на народните будители трябва да отдадем почит на тези личности, допринесли изключително много за нашата култура
- Какво ще включват празничните проявим в Злато поле днес?
- Ще включат най-разнообразна фолклорна програма. Новото е, че ще ни гостува театрален самодеен състав – „Ехо от Сакар“, от читалище „Изгрев 1928“ от село Сладун. Той ще представи пиесата „Да се завърнеш в бащината къща“, по мотиви от пиесата „Земетръс“ на Илко Иларионов, която ще бъде гвоздеят на програмата. Златополското читалище е имало голям театрален състав, но от доста години няма. Затова днешният празник е изключително важен за мен, защото може да постави основите за много нови добри неща. Каня всички да станат част от нашия празник.
- Доколко актуален е Денят на будителите в днешно време?
- В днешно време трябва да си спомняме за великите ни личности, някои от които са и от световна величина и дават пример на всички след тях. Имаме огромна необходимост от това, защото духът на българина е малко сломен, но когато си спомняме за будителите, той се извисява.
- Празникът на народните будители, като че ли, се отбелязва повече по малките населени места, а в градовете отшумява?
- Не бих казал, че е точно така. Отбелязва се и в много градски читалища и училища, например. Или поне на мен така ми се струва и иска. Но е истина, че в големите градове не се отдава нужното уважение. По този въпрос трябва да се помисли, защото трябва да съхраним традициите за по-младите, независимо къде живеят.
- Кои според теб са съвременните будители?
- Сред тях са читалищните самодейци, защото въпреки трудностите, успяват да отделят от времето си, за да предават обичаите. Те се борят да запазят културата, бита и фолклора на българина и намират поле за изява.
- Как успяват да се справят, в период на упадък на ценности?
- Справят се, като включват в дейностите децата и подрастващите. Изконните ценности са запазени в много от населените места. Затова има надежда, че можем да променим нещата към по-добро. Но за постигането на тази цел, трябва да популяризираме повече българските празници, а не чуждите.
- Ти си певец на народни песни, а фолклорът е основна част от културната ни традиция. Как се отнасят младите към творчеството ти?
- Радват се когато запея и винаги се хващат на хорото. Забелязвам, че има завръщане към българските народни песни и танци и това ми доставя голямо удоволствие. Виждам го на всички организирани от нас празници, както и когато ходим по участия.
- Как човек да балансира – хем да е част от новото, хем да е по-близо до корените си?
- Освен да гледаме напред, трябва да се обръщаме и назад. Светът се развива с бързи темпове, но не трябва да забравяме корените и славната ни историята, защото ще загубим добрите примери, които ще ни направят по-успешни в прогресиращото общество.