Акциите носят печалба, но от време на време човек може да претърпи сериозни загуби заради тях. Държавните облигации са сигурни, но няма да ви направят богати. Жилищата? Оказва се, че те обединяват най-доброто от двата свята, пише Quartz, цитиран от investor.bg. В богатите страни в много дългосрочен план инвестициите в жилища носят по-голяма възвръщаемост от акциите, а в същото време са слабо волатилни като облигациите.
Това е заключението в нов доклад на икономисти от University of California-Davis, University of Bonn и германската Bundesbank. Анализаторите са извлекли множество данни за годишната възвръщаемост по съкровищни бонове, държавни облигации, акции и жилищни имоти от 1870 до 2015 г. за 16 страни, включително САЩ, Германия и Япония. Базата данни е първата по рода си.
Според анализаторите, в средностатистическа развита страна годишната възвръщаемост от жилищата през периода е била малко над 7%, коригирана спрямо инфлацията, а възвръщаемостта от акциите е била малко под 7%. В същото време, рискът свързан с жилищата, е много по-малък. По стандартните показатели за несигурност жилищата носят половината от риска от този на акциите, а са и по-малко рискови дори от облигации.
Причината, поради която откритията са толкова забележителни, е, че те се противопоставят на икономическите теории за оценката на активи, според които рисковите активи като акции би трябвало да имат по-висока възвръщаемост от стабилните като жилищата. Според авторите обаче това не е така. Крайният инвеститор според проучването ще държи „международно диверсифциран портфейл от имоти, и то повече отколкото акции“. Икономистите не предлагат обяснение за разкритията си, но се надяват, че други изследователи ще използват данните, за да решат задачата. Още от анализа – тук.