Изготвиха таблица за бързо и удобно превалутиране от лева в евро

Мнения на потребители в медийни репортажи, анкети и социални мрежи показват, че част от резервите на хората към единната европейска валута произтичат от психологическа бариера и от съмнения за точността при превалутирането.

„Има цена на домати 3,49 лв./1,78 евро и ако изчислите курса тука е един, а за някакъв продукт за 1.99лв./1.02 евро – друг. Та така, трудно е да повярваме как няма да има разлики.“

Проверка на превалутирането при двата примера показва, че грешки в изчисленията не са допуснати. В единия пример разделяме 3,49 лв. на официалния курс на еврото 1.95583 и получаваме числото 1,7844086654, което след закръгляването дава сумата 1,78 евро. В другия пример разделяме 1,99 лв. отново на 1.95583 и получаваме числото 1,0174708436, което след закръгляване е 1,02 евро. Имаме ситуация, която потвърждава хипотезата, че за някои хора би било по-трудно да свикват как биха изглеждали преизчислените в евро суми.

Заради подобни сигнали в резултат на вече доброволно започналото при някои търговци двойно обозначаване на цените – в лева и в евро, онлайн платформата „Ние, потребителите“ разпространява таблица за превалутирането (вижте я в документа, като щракнете на линка). Този дигитален ресурс, който лесно се превръща в аналогов, показва изчислените по правилата стойности на левовете в евро, на стотинките в евроцентове и обратно – на еврото в левове и на евроцентовете в стотинки. Таблицата може да бъде в помощ на потребителите в периода на двойното обозначаване на цените, което трябва да започне на 8 август, в случай че през юли бъде взето решение за присъединяването на България към еврозоната. Тя може да бъде и добър инструмент за упражняване на граждански контрол относно коректността при превалутирането.

Настоящият преходен период е тест. Първо, за търговците – доколко са подготвени да прилагат закона, когато разпоредбите започнат да действат. Второ, за потребителите – да свикнат с двете цени, да бъдат коректив на търговските практики и при несъответствия да реагират към търговския обект, а при необходимост – и към контролните органи. На трето място, за институциите, които с даването на предписания при нарушения да способстват за редуцирането им, когато цените ще са в евро при евентуалното ни приемане в еврозоната.

Когато гражданите осъзнават значението на тяхната активна и градивна роля в този процес, не усложняват допълнително работата на контролните органи със създаването на фейк етикети, редактирането на етикети в търговските обекти и други подобни действия, ще има възможност инспекторите да присъстват концентрираното и фокусирано на местата, на които реално е възможно да се срещнат нарушения, за да ги парират.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук