Денилин е сред младите творци в поредното, трето издание на годишната изложба на автори от Димитровград. Експозицията „Своя пътека“, бе представена в Художествена галерия „Петко Чурчулиев“. Там ще е до 15 януари 2025 г. В арт форума Денилин участва за втори път. Уточнява, че фамилията му е Георгиев, макар да го представят като Нейчев, майчината му фамилия. Приема го с усмивка, като подчертава, че е без значение, защото името му е запомнящо се. Младият творец учи в Националната художествена академия, специалност „Метал“. Завършва магистратура. Работи по дипломната си работа. Има бакалавърската степен в същата специалност.
- Денилине, към кое изкуство сте се насочил и се развивате и какво повлия за решението ви в тази посока?
- Творя в направленията на скулптурата. Насочил съм се към модерното изкуство, абстрактната форма. Отскоро идеите ми „залитат“ към пърформънса, но все още нямам стартирани проекти. А какво ми е повлияло да творя в тази посока…? И аз си задавам често въпроса. Отговор не откривам. Не харесвах модерното изкуство, но именно то се оказа голямата ми любов!
- От каква възраст се занимавате с изкуство? Какви бяха първите ви творчески изяви?
- Започнах на четиринадесет години. Приеха ме в пловдивската Национална гимназия за сценични и екранни изкуства. От този период са първите ми изяви. Изложби, организирани от училище – две картини със сух пастел върху черен картон. Любима техника ми е, между другото!
- Има ли хора на изкуството в семейството ви?
- Няма артисти в семейството ми, но въпреки това виждат страстта ми и ме подкрепят.
- Ще кажете ли няколко думи за дипломната си работа?
- Реших да задълбая в пластичните решения, изградени чрез модулен принцип. Защитата й трябва да бъде през февруари следващата година.
- Представихте абстрактна творба в третото издание на изложбата „Своя пътека“. Споделете името й, стила, какво изобразява?
- Това е последната ми творба от цикъла, който започнах като дипломна защита за бакалавърската ми степен. Цикълът се казва „Съвършенство в отражението и отражение в съвършенството“. Всяка пластика е изградена от множество сфери и огледала, композирани така, че да създадат илюзия. Засега са осем пластики. Тази е последната и е замислена за една, но всъщност стана диптих. Двете части се казват „Дух“ и „Тяло“. Мисля, че всеки е видял каквото търси в себе си.
- Споделете и за предишни ваши творби в изложбата „Своя пътека“, както и за самата идея за подобни експозиции на автори от Димитровград?
- Миналата година участвах за първи път. Показах две пластики от камък и метал. Смятам, че такава експозиция трябва да има във всеки град. Така се подкрепяме, опознаваме, поддържаме артистичния дух и чупим границите на поколенията. Иначе, кога пак ще се срещнем толкова генерации от града на едно място и по такъв повод?
- Какво според вас трябва да е най-важното послание в една творба?
- Според мен невинаги трябва творбата да носи послание. Понякога са достатъчни естетическите качества, майсторското пипане и хрумката. Да има „виц“, както се казва.
- Кое ви вдъхновява да творите?
- Нямам вдъхновения и не вярвам в музата. За мен да си артист е начин на живот. Няма как днес да се чувствам повече артист и да творя, а утре по-малко.
- В колко общи и самостоятелни изложби сте участвали до момента?
- Не съм ги броил. Може би са около петнадесет-двадесет, ако броим и симпозиумните закривания.
- Какви са бъдещите ви творчески планове?
- Смятам да се върна в родния си град. Тук се чувствам у дома. Надявам се да се усети и в творчеството ми. Имам идеи, върху които работя, но за тях, когато се реализират.